Sklep internetowy: skuteczna promocja i marketing. Część pierwsza

Sklep internetowy: skuteczna promocja i marketing. Część pierwsza

Dzięki gotowym rozwiązaniom technologicznym, dostępnym na rynku założenie w pełni funkcjonalnego, nowoczesnego sklepu internetowego nie sprawia dziś najmniejszego problemu. Inwestycja w programowanie jest jednak dopiero pierwszym krokiem na starcie rentownego e-biznesu – większym wyzwaniem okazuje się zaplanowanie skutecznej strategii marketingowej oraz inwestycja w narzędzia zapewniające odpowiednią promocję. Na szczęście, marketing w sieci  oferuje szeroki wachlarz możliwości dotarcia do klienta.,Także nowoczesne systemy sklepowe starają się jak najlepiej sprostać coraz to nowym wymaganiom  rynku. Oferują przydatne funkcjonalności.m.in. integracje z narzędziami zewnętrznymi. W pierwszej części cyklu poświęconego marketingowi w sklepie internetowym postaramy się zwrócić uwagę na podstawy i najważniejsze zagadnienia w tematyce pozyskiwania ruchu i reklamy sklepu internetowego.

Marketing w sklepie internetowym: od czego zacząć?

Przewagą marketingu internetowego nad działaniami „offline” jest z pewnością to, że dostarcza narzędzia, za pomocą których możemy trafić z ofertą do ściśle określonej grupy klientów. Ważne jest, aby dobierać je według przemyślanego planu i jednocześnie badać efektywność. Różnego rodzaju działania związane z promocją podzielić można ogólnie ze względu na rodzaj celu, jakiemu mają służyć. Prowadząc biznes internetowy musimy bowiem sprostać dwom podstawowym zadaniom, jakimi są:

  • Ściągnięcie jak największej liczby potencjalnych klientów do naszego sklepu,
  • Maksymalizacja konwersji poprzez nakłonienie do zakupu, czyli zamiana odwiedzających w kupujących.

Nakłady wydawane na podniesienie widoczności sklepu nie mają większego sensu, jeśli przekaz nie trafia do odpowiedniej grupy docelowej lub nie potrafimy zachęcić do zakupów tych użytkowników, których z takim trudem pozyskaliśmy. W pierwszym materiale jednak, zaczniemy od przedstawienia listy najważniejszych narzędzi marketingowych oraz wskazania niezbędnego minimum, które pozwoli uzyskać ruch w sklepie na oczekiwanym poziomie.

W całym cyklu poruszymy więc zagadnienia z tematyki:

  1. Pozycjonowania i reklamy sklepu,
  2. Sprzedaży wielokanałowej i integracji z serwisami zewnętrznymi,
  3. Narzędzi w sklepie mających na celu zwiększenie konwersji,
  4. Odpowiedniej prezentacji produktu w sklepie,
  5. Budowy marki sklepu godnego zaufania.

Jeśli chcemy zdobyć nowych klientów, przede wszystkim musimy sprawić, że sklep będzie widoczny w sieci, m.in. poprzez wysokie pozycje w naturalnych wynikach wyszukiwania na konkretne frazy i pozyskać możliwie jak największą ilość użytkowników, potencjalnie zainteresowanych naszą ofertą. Przejdźmy więc do zagadnienia numer jeden, czyli pozycjonowania j reklamy sklepu.

Narzędzia SEO oraz analityka.

Już na etapie wyboru i testowania oprogramowania systemu sklepowego, należy zwrócić uwagą na wbudowane narzędzia SEO. Nasz sklep powinien m.in. dawać możliwość indywidualnej konfiguracji treści meta, czyli tytułów, opisów i słów kluczowych dla poszczególnych kategorii oraz produktów. Przydatnym narzędziem okazać się może moduł bloga wbudowany w sklep. Z jego pomocą możemy nie tylko informować klientów o nowościach i rynkowych trendach, ale tworzyć unikatowy content cenny dla wyszukiwarek. Podstawą jest także połączenie sklepu z narzędziami analitycznymi – możliwość badania ruchu w sklepie oraz jego źródeł jest nam absolutnie niezbędna, musimy więc pamiętać o możliwości podpięcia m.in. Google Analytics. Następnym krokiem będzie sprawdzenie wyświetlania się sklepu w różnego rodzaju przeglądarkach oraz dostosowanie do urządzeń mobilnych. Wersja sklepu RWD to już swego rodzaju konieczność– nie tylko dlatego, że Google faworyzuje witryny wyposażone w wersję responsywną, ale przede wszystkim ze względu na coraz większą rolę urządzeń mobilnych w procesach zakupowych.

Pozycjonowanie sklepu to żmudna praca, której efekty nie są tak natychmiastowe, jak w przypadku reklamy w Google AdWords, jednak w dłuższej perspektywie przynoszą dużo większe korzyści – wysoka pozycja w naturalnych wynikach wyszukiwania gwarantuje ruch w sklepie. Misję pozycjonowania sklepu zlecić można firmie zewnętrznej, jednak w tym wypadku ważne jest monitorowanie efektów pracy. Warto pamiętać także, że nowoczesne sklepy internetowe dostarczają wiele możliwości samodzielnego budowania pozycji sklepu.

Reklama – tylko do ściśle określonej grupy użytkowników.

Jedną z największych zalet tzw. marketingu internetowego jest to, że daje możliwości dotarcia z określoną ofertą do bardzo konkretnej, sprecyzowanej grupy odbiorców oraz mierzenia efektów. Jeśli już inwestujemy w reklamę, nie traćmy czasu na użytkowników, którzy i tak nie dokonają zakupu w naszym sklepie. Oczywiście, możliwość dotarcia do użytkowników zainteresowanych określonym asortymentem daje reklama Google AdWords, ale nie tylko. Dzięki integracji sklepu z programem afiliacyjnym reklamy sklepu wyświetlą się na stronach partnerów sieci afiliacyjnej, czyli serwisach i blogach o konkretnej tematyce, ściągających użytkowników potencjalnie zainteresowanych ofertą sklepu.

Remarketing, czyli wyświetlanie reklam odbiorcom, którzy w przeszłości odwiedzili witrynę sklepu z pewnością jest ważnym elementem kompleksowych działań reklamowych. Jak pokazują badania, pierwsza wizyta w sklepie bardzo rzadko kończy się transakcją. Klienci jednak powracają do ofert, które wydały im się interesujące. Tutaj z pewnością warta uwagi jest także reklama remarketingowa na Facebooku: specjalne kody wygenerowane w aplikacji serwisu społecznościowego implementuje się w swoim sklepie. Podczas codziennego przeglądania tablicy reklamy wyświetlają się użytkownikom, którzy wcześniej odwiedzili nasz sklep.

Pozostając w tematyce reklamy mediów społecznościowych warto podkreślić ich spore możliwości w dotarciu do ściśle określonej grupy docelowej. Wykorzystując różne formy kreacji na Facebooku, możemy trafić do osób wyselekcjonowanych m.in. na podstawie zainteresowań. Możemy także podpowiedzieć nowym, potencjalnym „fanom”, że ich znajomi już polubili naszą stronę. Nie lekceważmy znaczenia social media – dziś już nikt nie zadaje pytania, czy sprzedają, ale raczej jak w najlepszy sposób wykorzystać ich potencjał. Bądźmy zawsze tam, gdzie toczy się życie internetowej społeczności i bierzmy w nim aktywny udział, nie tylko w celu „komunikacji” ze starymi klientami.

Właściciele sklepów na platformie RedCart w działaniach promocyjnych wykorzystują narzędzie jakim jest moduł kolekcje. Pozwala ono tworzyć w sklepie nowe podstrony zawierające wybrane produkty, a linki do wykreowanych w ten sposób landing pages wykorzystać można m.in. w reklamie AdWords lub na Facebooku.

Pozostałe możliwości

Oczywiście, wyżej wskazane narzędzia są tylko kilkoma z częściej wykorzystywanych. Nie oznacza to jednak w żadnym wypadku wyczerpania tematyki pozyskiwania ruchu do sklepu. Każda metoda jest dobra, o ile przynosi efekty. Jedną z wielkich zalet marketingu w sieci jest możliwość testowania, monitorowania i dokonywania zmian na bieżąco. Wiele sklepów współpracuje z blogerami, np. organizując konkursy lub testy produktów, bierze udział w dyskusjach na formach lub wykorzystuje kanały offline, m.in. poprzez reklamę w prasie branżowej.

Jedną z dróg pozyskiwania nowych klientów jest także wysoka jakość obsługi klienta: jak pokazują badania rynku e-commerce, większość z internautów przed podjęciem decyzji zakupowej czyta opinie na temat sklepu, a wielu z nich polega na rekomendacji znajomych. Wiąże się to z ciągle dużym poczuciem nieufności w stosunku do zakupów w sieci. Zagadnienie budowy marki sklepu godnego zaufania jest z pewnością niezwykle ważne. Zostawimy je jednak na kolejne etapy cyklu poświęconego marketingowi w sieci. Tak samo jak kwestię integracji z serwisami zewnętrznymi, w tym z porównywarkami cen, pasażami handlowymi i serwisami aukcyjnymi. Stanowią one bardzo ważne źródło konwersji w sklepie internetowym.

Materiał opracowany przez RedCart, platformę sklepów internetowych.


Promuj biznes na łamach Komerso.pl!

Zobacz możliwości reklamy w portalu



RedCart
Platforma sklepów internetowych RedCart to jedno z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych narzędzi na polskim rynku, które umożliwia otworzenie, prowadzenie oraz promocję w pełni funkcjonalnego sklepu internetowego bez potrzeby posiadania specjalistycznej wiedzy. Udostępniamy szereg aplikacji oraz integracji ze wszystkimi ważnymi usługami e-commerce, narzędziami promocji oraz dostawcami towarów, oddając do dyspozycji klientów nowoczesny model biznesu w sieci. Bez potrzeby inwestowania w dodatkowe narzędzia!
Więcej artykułów tego autora
Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Najnowsze artykuły

Sklep internetowy: skuteczna promocja i marketing. Część pierwsza

Send this to a friend