Import z Chin – co i jak sprowadzać z Chin do Polski?
Chcesz skorzystać z potencjału, jaki niesie ze sobą handel międzynarodowy? Przyjrzyj się możliwościom, jakie stwarza import z Chin. Czy sprowadzanie produktów z metką „Made in China” to dobry wybór?
Garść statystyk
Wartość importu z Chin systematycznie zwiększa się w ostatnich latach. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2020 roku wartość importu z Chin wyniosła aż 145,5 mld PLN. Natomiast tylko w pierwszym kwartale bieżącego roku wartość obrotu towarowego z Chinami wyniosła ponad 62 mld PLN. Jak widać, Chiny odzyskują aktywność gospodarczą sprzed pandemii.
Co ciekawe, od dłuższego czasu Państwo Środka znajduje się na drugim miejscu w zestawieniu największych importerów do Polski. Wyprzedzają je wyłącznie Niemcy. Jednak o ile wymiana polsko-niemiecka jest dość proporcjonalna (w 2020 roku import z Niemiec miał wartość 218,1 mld PLN, a eksport – 304 mld PLN), o tyle w relacjach z Chinami mamy ogromną asymetrię. Okazuje się, że chiński rynek ma około 1% udziału w polskim eksporcie. Dlatego nawiązując współpracę z kontrahentami z Chińskiej Republiki Ludowej, należy nastawiać się wyłącznie na import. Od czego zacząć? Co importować z Państwa Środka?
Co importować z Chin?
Wśród najpopularniejszych produktów sprowadzanych z Chin do Polski są wszelkie sprzęty RTV i AGD. Bez wątpienia prym wiodą wszelkie produkty elektroniczne, choćby takie jak smartbandy, smartwatche, smartfony, słuchawki Bluetooth i wiele innych. Równie popularną kategorią są odzież, obuwie i akcesoria. Jak wiadomo w krajach azjatyckich, w tym w Chinach funkcjonują duże fabryki produkujące tego typu towary dla dużych sieciówek. To sprawia, że odzież i obuwie szyte w Azji można kupić w tamtych rejonach wyjątkowo tanio. I właśnie tego typu towar, w niższych cenach, cieszy się w naszym kraju dużą popularnością. Jednocześnie warto zaznaczyć, że nie ma co liczyć na markowe produkty – najprawdopodobniej otrzymamy podróbki, a jednocześnie możemy liczyć się z konsekwencjami, próbując wprowadzać do obrotu towar ze znakami towarowymi, do których nie mamy praw.
Co będzie lepszym wyborem? Importerzy z Chin w Polsce z powodzeniem sprzedają sprowadzone meble, tekstylia, artykuły oświetleniowe, zabawki, produkty dla zwierząt, a także materiały budowlane, narzędzia, części motoryzacyjne, akcesoria ogrodnicze, sprzęty medyczne i wiele innych produktów.
Jak importować z Chin?
Chcąc rozpocząć przygodę z handlem międzynarodowym, należy dobrze zapoznać się z rodzimym rynkiem. Jakie są potrzeby potencjalnych klientów? Jakie mają wymagania? Na co jest duży popyt, przy jednocześnie niskiej podaży? Rozpocząć sprzedaż w hurcie czy w detalu? Mając wstępne rozeznanie, można szukać odpowiednich dostawców, uważając jednocześnie na oszustów, których oczywiście nie brakuje.
Gdy już znajdziemy dostawcę i potwierdzimy parametry zamówienia, otrzymamy fakturę pro forma, która obliguje nas do dokonania wpłaty na rozpoczęcie produkcji. Oczywiście tego typu faktura, określana jako Proforma Invoice nie jest dokumentem księgowym, dlatego musimy uzyskać od dostawcy fakturę handlową (Commercial Invoice). Na jej podstawie można zgłosić towar do odprawy.
Jakie jeszcze dokumenty będą niezbędne? Przede wszystkim lista załadunkowa, która zawiera specyfikację towaru, który ma do nas dotrzeć. Dostawca wypełnia też konosament (Bill of Lading) będący czymś w rodzaju morskiego listu przewozowego. Ten dokument jest potwierdzeniem przyjęcia ładunku na statek i dostarczenia go do portu przeznaczenia. Bez niego nie odbierzemy ładunku, który przypłynie z Chin do Polski.
Sprowadzając towar z Chin trzeba też zadbać, by miał on deklarację zgodności CE. Tylko takie produkty przejdą odprawę celną i mogą zostać dopuszczone do obrotu w Polsce. Chcąc handlować towarem importowanym z Chin, warto też zadbać o tzw. świadectwo pochodzenia (Certificate of Origin). Wszystkie wymienione dokumenty są niezbędne, by dokonać uczciwej transakcji z kontrahentami z Państwa Środka, dokonać odprawy celnej, a także wprowadzić sprowadzone towary do obrotu.
Promuj biznes na łamach Komerso.pl!