AdWords od podstaw: Tworzenie reklam

AdWords od podstaw: Tworzenie reklam

Z poprzedniego artykułu dowiedziałeś się, jak tworzyć kampanię. Czas przejść do tworzenia reklam. Teksty reklamowe są główną częścią kampanii, to je widzi użytkownik i to one mają sprawić, że kupi twój towar lub usługę. Dlatego warto zadbać, aby było one dobrej jakości.

Reklamy tekstowe w AdWords

Reklama tekstowa składa się z czterech elementów, są to:

Nagłówek – 25 znaków.

Pierwsza linijka tekstu – 35 znaków.

Druga linijka tekstu – 35 znaków.

Wyświetlany URL – 35 znaków.

Końcowy URL – faktyczny adres strony, do której odsyłasz użytkowników.

Reklamy tekstowe możesz tworzyć na dwa sposoby, albo przez Google AdWords, albo przez Edytor Google AdWords. Jeśli twoja kampania jest rozbudowana i masz dużo reklam, polecam wykorzystanie Edytora Google AdWords do tworzenia tekstów reklamowych. Będziesz mógł dzięki niemu przesyłać zbiorczo reklamy i je modyfikować. Plusem jest też to, że narzędzie działa offline przez co nie musisz mieć połączenia z siecią w trakcie tworzenia reklam.

Dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsze przygotowanie reklam w Excelu i dodanie ich do konta przez opcje wprowadzenia „Wprowadź wiele zmian”.

Tworzenie grup reklam

Zacznijmy jednak od początku. Pierwszym krokiem po stworzeniu kampanii w Google Adwords jest instalacja Edytora Google Adwords. Po zainstalowaniu należy się do niego zalogować tymi samymi danymi, na jakie zakładane było twoje konto AdWords.

1

Następnie kliknij na „Konto” w Edytorze i wybierz opcje „Otwórz”. Zaznacz kampanie, nad którą chcesz pracować i kliknij „Otwórz”.

2Skoro jesteś już w wybranej przez siebie kampanii, możemy zacząć tworzyć grupy reklam i reklamy. Aby stworzyć grupy reklam, wybierz z lewego paska „Grupy reklam”. Jeśli przygotowałeś wcześniej swoje grupy możesz wrzucić je zbiorczo wybierając z górnego paska „Wprowadź wiele zmian” lub dodawać je pojedynczo wybierając opcję „Dodaj grupę reklam”.

Zostaniesz przekierowany teraz do okna, w którym wybierzesz miejsce usytuowania twojej grupy reklam, będziesz musiał wybrać kampanie, do której ma ona zostać dodana. Teraz nazwij swoją grupę reklam i określ jej stawkę (kwotę jaką jesteś w stanie zapłacić za wyświetlenie reklamy). Pamiętaj, aby nazywać grupy tak, abyś nawet po kilku miesiącach wiedział co się w niej znajduje.

Reklama tekstowa od podstaw

Mamy już kampanię, grupę reklam, czas przejść do tworzenia tekstów reklamowych. Najważniejszą z zasad tworzenia tekstów reklamowych jest to, aby odpowiadały one słowom kluczowym w danej grupie reklam, stronie docelowej i by były zrozumiałe dla odbiorcy. Reklamy dopuszczane przez Google podlegają też paru innym restrykcjom, ale o tym dowiesz się z kolejnego artykułu.

Po przygotowaniu reklam w Excelu możesz wrzucić je zbiorczo do wybranej grupy reklam. W tym celu przejdź do lewego paska narzędzia i wybierz opcję reklamy, a następnie reklamy tekstowe. Po raz kolejny wybierz opcję „Wprowadź wiele zmian”. Pamiętaj, aby wybrać odpowiednie nagłówki kolumn przed wrzuceniem reklam do grupy. Będą to:

Grupa reklam – AdGropu (Grupa reklam)

Nagłówek – Headline (Nagłówek)

Pierwsza linijka tekstu – Description line 1 (1 linia tekstu)

Druga linijka tekstu – Description line 2 (2 linia tekstu)

Wyświetlany URL – Display URL (Wyświetlany URL)

Końcowy URL – Final URL (Końcowy URL)

3

Jeśli tego nie zrobisz, reklamy się nie dodadzą. Podobnie jest, jeśli chcesz dodawać reklamy pojedynczo. Wtedy w dolnej części narzędzia pojawi się okno, w którym należy wpisać poszczególne linijki reklamy.

Teraz możesz dowolnie przeklejać, zmieniać, uruchamiać i wstrzymywać swoje reklamy zbiorczo lub pojedynczo.

Uruchomienie reklamy

Aby uruchomić reklamy, musisz je przesłać do Google AdWords. W tym celu należy kliknąć na „Publikuj”, wybrać opcję wszystkie kampanie (jeśli tego nie zrobisz zmiany zostaną przesłane z poziomu, na którym aktualnie się znajdujesz). Wybrać opcję „Publikuj” i odświeżyć konto Google AdWords. Żeby wykonać ten krok niezbędny jest dostęp do Internetu. Po wykonaniu tych czynności twoje reklamy są na koncie i możesz je pokazać światu.

4

Podsumowując, samo tworzenie reklam dla kampanii AdWords nie jest zbyt skomplikowane pamiętaj jednak, że literówki, łamanie zasad Google, czy oszukiwanie klientów skutecznie utrudnią ci osiągnięcie sukcesu. Kontroluj jakość swoich reklam i dbaj o to, żeby były jak najlepsze. W tym celu warto dawać do reklam np. rozszerzenia i sprawdzać reklamy konkurencji.


Promuj biznes na łamach Komerso.pl!

Zobacz możliwości reklamy w portaluNatalia Chrobak - Deva Group
Związana z SEM od niedawna, ale pełna pasji. Wcześniej dziennikarka i szalony grafik. Gotowa podbić świat.
Więcej artykułów tego autora
Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Najnowsze artykuły

AdWords od podstaw: Tworzenie reklam

Send this to a friend