Budowanie zaufania klienta – 7 skutecznych sposobów

Budowanie zaufania klienta – 7 skutecznych sposobów

Wiesz, co jest równie ważne, jak to, co oferujesz swoim klientom? To, czy ludzie naprawdę mogą Ci zaufać! Wprawdzie zaufanie klientów nie jest łatwe do zdobycia, ale gdy już je pozyskasz, wartość Twojego biznesu wielokrotnie wzrośnie. Dlatego już teraz poznaj 7 najlepszych sposobów na budowanie zaufania u klienta, które możesz wykorzystać w swojej działalności!

1.   Dostarczaj dokładne informacje o produktach i usługach

Prowadząc sprzedaż w internecie, musisz pamiętać, że klienci w momencie podejmowania decyzji zakupowej nie kupują rzeczywistych towarów lub usług, lecz wyobrażenia o nich. Wyobrażenia, które kreują, polegając na informacjach, które im dostarczasz. Prezentowanie dokładnych, szczegółowych i rzetelnych informacji o produkcie znacząco zwiększa zaufanie klientów do marki. Dlatego to jeden z Twoich priorytetów.

2.   Zagwarantuj klientom bezpieczny i transparentny proces zakupowy

Użytkownicy internetu są coraz bardziej świadomi zagrożeń, jakie czyhają na nich w wirtualnej przestrzeni. Jeśli poczują, że ich bezpieczeństwo jest zagrożone, zazwyczaj szybko zrezygnują z możliwości skorzystania z nawet najbardziej atrakcyjnej oferty. Zbudowanie zaufania klienta nie będzie możliwe bez realizacji takich zadań jak:

 • wyraźne przekazywanie informacji na temat cen produktów i usług oraz kosztów dostawy,
 • zapewnienie bezpiecznego połączenia ze stroną internetową wraz z szyfrowaniem przesyłanych danych,
 • wprowadzenie bezpiecznych i przejrzystych metod płatności, we współpracy z renomowanymi operatorami,
 • zaimplementowanie rozwiązań zabezpieczających konta klientów, na przykład z pomocą logowania dwuskładnikowego,
 • zagwarantowanie elastycznych i uczciwych warunków zwrotów i reklamacji,
 • udostępnienie dokumentów takich jak polityka prywatności i regulamin,
 • umożliwienie monitorowania procesu realizacji zamówienia.

Oczywiście powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich sposobów, które możesz wykorzystać, by zapewnić klientom bezpieczne dokonywanie zakupów. Decydując się na konkretne rozwiązania, weź pod uwagę specyfikę swojej działalności.

3.   Bądź gotowy do rezygnacji z pozyskiwania informacji o klientach

Prowadzenie działalności w cyfrowej przestrzeni ma tę wspaniałą zaletę, że stwarza przedsiębiorcom unikalną możliwość zbierania niezwykle ważnych informacji o konsumentach i ich zachowaniach. Dużo osób ceni sobie jednak swoją prywatność i nie jest gotowa na udostępnianie osobistych danych markom, których dobrze nie zna. Tymczasem wiele sklepów internetowych korzystając z okazji do pozyskania danych, zmusza klientów do rejestrowania kont oraz wypełniania długich formularzy. Nie idź tą drogą! Zrezygnuj z pozyskiwania danych, które nie są absolutnie niezbędne do realizacji zamówienia, a także pozwól klientom na dokonywanie zakupów bez rejestracji. Szacunek, jaki okażesz w ten sposób klientom, którzy chcą zachować prywatność, błyskawicznie przełoży się na zaufanie do Twojej działalności.

Budowanie zaufania klienta – 7 skutecznych sposobów, Komerso.pl
źródło: shutterstock.com

4.   Zapewnij wysokie standardy obsługi klienta

Jeśli leży Ci na sercu budowanie zaufania u klienta do swojej marki, koniecznie zadbaj o wysoką jakość obsługi klienta. Co to oznacza w praktyce? Umożliwienie klientom nawiązania kontaktu z pomocą różnych kanałów komunikacji, szybkie reagowanie na problemy i poszukiwanie satysfakcjonujących obie strony rozwiązań, personalizowanie komunikacji, jak i zapewnianie kompleksowej obsługi posprzedażowej.

5.   Angażuj się w interakcje z klientami

Narzędziem, które doskonale wspiera budowanie zaufania klienta, są social media. Aktywna obecność w mediach społecznościowych i zaangażowanie w komunikację z odbiorcami pomaga zarówno wykreować wizerunek wiarygodnej, solidnej firmy w oczach tych, którzy jeszcze nie mieli okazji skorzystać z Twojej oferty, ale mogą być nią zainteresowani, jak i budować długotrwałe relacje z tymi, którzy już obdarzyli Cię zaufaniem.

6.   Gromadź pozytywne opinie i recenzje od klientów

Skuteczne budowanie zaufania do marki jest niemal niemożliwe bez wykorzystywania tzw. społecznego dowodu słuszności (social proof). Potencjalni klienci, widząc, że interesująca ich firma jest pozytywnie postrzegana w oczach innych użytkowników internetu, wykazują większą gotowość do skorzystania z jej oferty. Dlatego wspieraj swoje działania wszystkim, co może dostarczać społecznego dowodu słuszności odbiorcom, czyli pozytywne opinie, rekomendacje i recenzje. Budowanie zaufania klienta wspiera też prezentowanie certyfikatów, nagród branżowych i innych elementów, które przekonują klientów o wartości Twojej firmy.

7.   Starannie realizuj zamówienia

Nawet jeśli włożysz ogromny wysiłek w budowanie zaufania do marki i pozyskasz klientów, to pamiętaj, że zaufanie szybko wyparuje, jeśli realizacja zamówienia nie przebiegnie zgodnie z oczekiwaniami. Dlatego:

 • upewnij się, że wysyłane produkty są estetycznie zapakowane i odpowiednio zabezpieczone na czas transportu,
 • niezwłocznie wysyłaj potwierdzenia i powiadomienia dotyczące procesu realizacji zamówienia,
 • na bieżąco informuj klientów o ewentualnych problemach, opóźnieniach lub zmianach w dostawie,
 • zagwarantuj klientom możliwość śledzenia przesyłki.

Budowanie zaufania u klienta to proces długotrwały, ale to jednocześnie inwestycja w długoterminowy sukces firmy. To krok w kierunku zdobywania lojalności klientów, która szybko przekłada się na większą sprzedaż przy mniejszych nakładach na pozyskiwanie nowych klientów, zdobywanie przewagi konkurencyjnej, zapewnienie firmie źródła stabilnych przychodów i wiele więcej. Jesteś gotowy o to zawalczyć?


Promuj biznes na łamach Komerso.pl!

Zobacz możliwości reklamy w portaluAlina Fijałkowska
Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Najnowsze artykuły

Budowanie zaufania klienta – 7 skutecznych sposobów

 

Send this to a friend