10 zmian, jakie brexit może przynieść polskim przedsiębiorcom

10 zmian, jakie brexit może przynieść polskim przedsiębiorcom

Wielka Brytania oficjalnie opuszcza Unię Europejską 31 marca 2019 roku. Do tego czasu przedsiębiorcy mogą czuć się bezpiecznie, a relacje handlowe pozostaną bez zmian. Co wydarzy się później? Sytuacja jest niepewna i zależy od rozmów negocjacyjnych UE i Wielkiej Brytanii. Na jakie konsekwencje brexitu powinni przygotować się polscy przedsiębiorcy?

Pod koniec marca 2019 roku Wielka brytanie stanie się państwem trzecim. Może to oznaczać utrudnienia w kontaktach handlowych i biznesowych. Konsekwencje brexitu będą jednak ściśle uzależnione od negocjacji, które potrwają do końca bieżącego roku. Okaże się bowiem, czy Wielka Brytania podpisze umowę wyjścia. W broszurze  „Brexit – co powinien wiedzieć przedsiębiorca?” zaprezentowano dwa możliwe scenariusze. Jakie?

Uporządkowany brexit

Uporządkowany brexit zakłada, że negocjacje z UE przebiegną pomyślnie i Wielka Brytania podpisze umowę wyjścia. Następstwem tej umowy jest okres przejściowy, który będzie trwał do końca 2020 roku. To optymistyczny scenariusz, zgodnie z którym relacje handlowe z Wielką Brytanią na przestrzeni najbliższych dwóch lat nie ulegną pogorszeniu ani drastycznym zmianom. Będzie to okres adaptacyjny, umożliwiający płynne przejście Wielkiej Brytanii z członka UE, w niezależne państwo trzecie. Kraje członkowskie UE będą nawiązywały współpracę biznesową z Wielką Brytanią na zasadach określonych w umowie wyjścia.

Twardy brexit

Konsekwencje brexitu w tym przypadku są już restrykcyjne. Twardy brexit oznacza bowiem, że UE i Wielka Brytania nie nawiązały porozumienia w fazie negocjacji, a umowa wyjścia (zapewniająca względne bezpieczeństwo do końca 2020 roku) nie została podpisana. Scenariusz ten zakłada, że od 30 marca 2019 roku żadne regulacje prawne UE nie obowiązują już Wielkiej Brytanii. Tym samym relacje handlowe z Wielką Brytanią oparte będą o zasady Światowej Organizacji Handlu. Skutki tego mogą być następujące:

  1. Nałożenie ceł.
  2. Kontrole graniczne.
  3. Zmiana zasad rozliczania VAT w handlu transgranicznym.
  4. Konieczność dostosowania się do nowych standardów technicznych, sanitarnych i fitosanitarnych. Związane jest to z dużym nakładem finansowym, często przekraczającym wysokość cła.
  5. Eksport zwierząt i produktów odzwierzęcych może zostać utrudniony.
  6. Zmiana wymogów dotyczących kwalifikacji zawodowych. Kwalifikacje te być może będą wymagały dodatkowych potwierdzeń.
  7. Zmiana zasad pobytu pracowników na terenie Wielkiej Brytanii – na przykład w formie pobytu czasowego lub zezwolenia na pracę.
  8. Ograniczenie swobodnego przepływu kapitału, a w konsekwencji utrudnienie jakichkolwiek inwestycji i finansowania.
  9. Zmiana zasad pobytu polskich pracowników na terenie Wielkiej Brytanii. Być może wymagane będą zezwolenia na pracę lub pobyt tymczasowy.
  10. Zezwolenia na wykonywanie przewozów w przypadku transportu drogowego.

Konsekwencje brexitu – jak się przed nimi zabezpieczyć?

Chociaż do marca 2019 roku zostało jeszcze pół roku, należy już dziś zastanowić się nad skutkami, jakie może przynieść brexit. Warto dokładnie przeanalizować zasady współpracy z Wielką Brytanią, kwestię wysyłania tam pracowników czy eksportowania towarów. Przede wszystkim należy sprawdzić, do kiedy obowiązuje umowa biznesowa, którą podpisaliśmy z partnerami w Wielkiej Brytanii. Istotną kwestią może okazać się możliwość wprowadzenia w niej zmian i poprawek, mogących zabezpieczyć nasz biznes przed twardym brexitem.

Być może konsekwencje brexitu nie okażą się potwierdzeniem najczarniejszego scenariusza, jednak w biznesie warto być dobrze przygotowanym na każdą ewentualność. Zabezpieczmy zatem swoją działalność najlepiej, jak to tylko możliwe.

Zmiany w pigułce – broszura MPiT

Więcej informacji znajdziemy w broszurze “Brexit – co powinien wiedzieć przedsiębiorca?” przygotowanej przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Publikacja ta ma pomóc w przygotowaniach i pokazać możliwy wpływ brexitu na polski biznes. Przedstawione w niej zostały dwa scenariusze oraz niezbędne dla przedsiębiorców informacje na temat zmian. 


Promuj biznes na łamach Komerso.pl!

Zobacz możliwości reklamy w portalu



Katarzyna Florek
Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Najnowsze artykuły

10 zmian, jakie brexit może przynieść polskim przedsiębiorcom

Send this to a friend