6 korzyści CRM w firmie

6 korzyści CRM w firmie

Jeśli jeszcze nie korzystasz w swojej firmie z CRM to koniecznie poznaj zalety tego rozwiązania i zacznij wdrażać ten system czerpiąc z niego maksimum korzyści!

CRM (ang. customer relationship management) to system, który ułatwia zarządzanie kontaktami z klientami, wspierając wiele czynności marketingowych i sprzedażowych. Przez wiele przedsiębiorstw CRM rozumiany jest nawet jako strategia biznesowa, ukierunkowana na pozyskanie i utrzymanie klientów. Niezależnie od tego, jak postrzegamy CRM, pewne jest, że umożliwiają one gromadzenie, przetwarzanie i wykorzystywanie informacji o klientach. Pozwala to poznać potrzeby i zachowania konsumentów, a potem na nie odpowiadać.

Obsługa klientów na najwyższym poziomie

System CRM pozwala na przechowywanie wszystkich informacji o klientach. Tym samym w jednym miejscu gromadzimy nie tylko ich dane osobowe, ale przede wszystkim historię kontaktów z klientem, ewidencję zamówień i inne informacje, niezbędne dla naszej strategii marketingowo-sprzedażowej.

Dzięki powyższym danym nie ma problemu z przepływem informacji pomiędzy poszczególnymi działami firmy, można też szybko usprawnić proces obsługi klienta. CRM umożliwia wytyczenie ścieżki obsługi klienta i zachowanie spójności działań, bez ryzyka chaosu, ciągłego delegowania zadań oraz zaangażowania większej liczby osób, niż jest to konieczne. Tym samym, korzystając z CRM, podnosimy standardy obsługi klientów również w zakresie obsługi posprzedażowej i możemy podjąć działania pozwalające zbudować lojalność klientów wobec naszej marki.

Optymalizacja działań marketingowych

Systemy CRM w firmie pozwalają wykorzystywać zgromadzone informacje, aby trafiać do klientów ze spersonalizowaną ofertą, jednocześnie automatyzując wszystkie możliwe działania. Trzeba pamiętać, że same dane nie mają wartości, jeśli ich odpowiednio nie przeanalizujemy. CRM umożliwia dzielenie klientów na segmenty, docieranie z odpowiednim przekazem do określonych grup klientów, a także realizowanie rozmaitych strategii marketingowych. Możemy też dowiedzieć się, którzy klienci przynoszą największy dochód firmie, a w których klientów nie warto mocno inwestować. Będzie nam także łatwiej wybrać najbardziej skuteczne techniki sprzedaży.

Bezpieczeństwo danych

Korzystając ze sprawdzonego systemu CRM w firmie, zabezpieczamy także zgromadzone dane przed ich utratą, zapewniając sobie jednocześnie dostęp do nich przez wiele urządzeń. Dzięki temu możemy zorganizować efektywną pracę zarówno w firmie, jak i wykonując zadania w terenie i pracując zdalnie.

Redukcja kosztów

CRM, dzięki automatyzacji licznych procesów, umożliwia obniżenie kosztów. Między innymi poprzez redukcję liczby osób obsługujących klientów oraz poprzez zwiększenie wydajności pracy. Oszczędzimy też pieniądze eliminując nieskuteczne działania marketingowe.

Ciągłość pracy

W wielu firmach klienci mają przypisanych indywidualnych konsultantów. Gdy taka osoba zachoruje, wyjedzie na urlop lub zmieni pracę, przejęcie jej obowiązków może być sporym wyzwaniem. Ale dzięki informacjom zawartym w systemie CRM trudności zostają zminimalizowane, a osoba zastępująca konsultanta lub nowy pracownik może szybko wdrożyć się do wykonywania nowych zadań i przejąć obowiązki.

Analiza efektywności pracy zespołu

Kadra zarządzająca może także wykorzystywać CRM do analizy efektywności pracy zespołu. Dzięki temu można udoskonalić procesy komunikacyjne i zoptymalizować podejmowane działania, aby osiągać lepsze wyniki sprzedażowe, minimalizując koszty. Możliwe jest też tworzenie zadań, ustalanie priorytetów, przypisywanie zadań do poszczególnych pracowników oraz monitorowanie wykonanych czynności.

Podsumowując, CRM to system, który ułatwia efektywną obsługę klienta, usprawnia komunikację wewnątrz firmy i umożliwia poprawę organizacji pracy. Z pomocą CRM można także kontrolować jakość pracy zespołu, mierzyć efekty działań marketingowych i sprzedażowych, a także optymalizować podjęte działania. Dzięki temu zwiększamy sprzedaż, dbamy o satysfakcję klientów i budujemy ich lojalność, poprawiając wyniki biznesowe przedsiębiorstwa.


Promuj biznes na łamach Komerso.pl!

Zobacz możliwości reklamy w portaluAdrian Paradowski
Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Najnowsze artykuły

6 korzyści CRM w firmie

Send this to a friend