Darmowy sklep internetowy – jak założyć sklep za darmo?

Darmowy sklep internetowy – jak założyć sklep za darmo?

Nie istnieje biznes, na którym można zarabiać nie ponosząc żadnych wydatków. Podobnie jest ze sklepami internetowymi. Niemniej jednak część kosztów można ograniczyć. Tak właśnie można zrobić zakładając prosty, darmowy sklep internetowy.

Platformy e-commerce

Stworzenie rozbudowanego sklepu internetowego, który będzie wykonany perfekcyjnie to spory wydatek. Jeśli jednak nie mamy przynajmniej kilku tysięcy złotych na podstawową wersję e-sklepu, to możemy stworzyć stronę sklepu samodzielnie. Jak założyć sklep internetowy za darmo?

Najlepiej skorzystać z oprogramowania typu open-source. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że zakładamy sklep internetowy bez kosztów zakupu licencji lub abonamentu, nie jesteśmy związani żadną umową, nie musimy zatrudniać programisty, a do tego mamy wsparcie społeczności, która skupia się wokół platform e-commerce. To doskonała opcja dla osób, które stawiają pierwsze kroki w dziedzinie handlu internetowego i chcą sprawdzić swój pomysł na biznes bez ponoszenia zbyt wysokich kosztów.

Wybierając platformę, na której postawimy darmowy sklep internetowy, trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy platforma e-commerce oferuje funkcjonalności, na których nam zależy.

Powinno się także zwrócić uwagę na to, jak e-sklep będzie się prezentował od strony użytkownika, czyli czy będzie atrakcyjny wizualnie i użyteczny. Nie mniej ważne jest zarządzanie sklepem, dlatego intuicyjny panel administracyjny jest mile widziany. Warto też mieć na względzie możliwość rozbudowy sklepu, niekoniecznie za darmo, jeśli pomysł z prowadzeniem sklepu internetowego okaże się sukcesem. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Możliwość integracji sklepu z zewnętrznymi systemami. To ułatwi współpracę z firmami kurierskimi, uprości prowadzenie księgowości, pomoże kontrolować procesy logistyczne czy też prowadzić działania marketingowe.

Gdzie zatem założyć sklep internetowy za darmo? Nasze propozycje to WooCommerce oparty na WordPressie, PrestaShop czy Magento, który jest kompletnym systemem e-commerce. Zalety? Stosunkowo prosta obsługa, atrakcyjne szablony, ogromna ilość płatnych i bezpłatnych wtyczek oraz rozszerzeń, duża społeczność skupiona wokół platform zapewniająca kompleksowe wsparcie i wiele innych.

Zakładanie e-sklepu w trzech krokach

Chcąc założyć darmowy sklep internetowy, należy zacząć od wykupienia serwera, który spełni wymagania e-sklepu. Następnie należy zainstalować oprogramowanie na licencji open-source. Oczywiście zainstalowany sklep nie jest automatycznie gotowy do sprzedaży. Dlatego trzecim, najbardziej pracochłonnym i czasochłonnym krokiem, jest konfiguracja sklepu zgodnie z indywidualnymi potrzebami.

Czy darmowy sklep internetowy jest naprawdę za darmo?

Samo założenie e-sklepu na takich platformach jak te wymienione wyżej rzeczywiście jest bezpłatne. Jednak trzeba mieć na uwadze, że postawienie sklepu internetowego wiąże się też z innymi wydatkami, jak choćby opłacenie domeny i hostingu czy też skorzystanie z płatnych funkcjonalności.

Warto pamiętać również o tym, że korzystanie z systemów open-source wymaga wiedzy z zakresu IT i poświęcenia sporej ilości czasu. Dlatego czasem lepszym rozwiązaniem będzie oprogramowanie SaaS. Choć nie jest ono darmowe, to w cenie niewielkiego abonamentu zyskujemy dostęp do prostej w obsłudze platformy, w ramach której możemy błyskawicznie założyć sklep internetowy nawet jeśli nie dysponujemy specjalistyczną wiedzą. W cenie abonamentu możemy także uzyskać hosting, wsparcie techniczne, bieżące aktualizacje, aplikację do zarządzania sklepem, gotową wersję mobilną, integrację z platformami aukcyjnymi i marketplace’ami, wsparcie dla dropshippingu i wiele więcej. To dobre wsparcie dla początkujących, którzy nie potrzebują indywidualnych, nietypowych rozwiązań. Niestety platformy dostępne w ramach abonamentu w pewien sposób ograniczają sklepy internetowe. Dlatego warto rozważyć wszystkie za i przeciw, przeanalizować budżet, ocenić własne możliwości i umiejętności, pomyśleć o przyszłości firmy, tak aby wybrać mądrze.


Promuj biznes na łamach Komerso.pl!

Zobacz możliwości reklamy w portaluAdrian Paradowski
Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...

Najnowsze artykuły

Darmowy sklep internetowy – jak założyć sklep za darmo?

Send this to a friend