7 rzeczy zwiększających cyberbezpieczeństwo w małej firmie

7 rzeczy zwiększających cyberbezpieczeństwo w małej firmie

Artykuł Partnera

Wraz z rozwojem technologicznym wzrasta cyberprzestępczość, która każdego dnia powoduje straty rzędu miliardów dolarów. Szczególnie narażone na ataki są małe firmy. Dlaczego tak jest i jak temu zapobiec? Najważniejsze informacje znajdziesz w poniższym artykule. 

Dlaczego cyberprzestępcy za cel obierają sobie mniejsze firmy?

Wielkie korporacje to często dla hakerów twierdze nie do zdobycia. Firmy takie stosują najczęściej w pełni profesjonalne zabezpieczenia, które niszczą wszelkie zagrożenia w zarodku. Dlatego większość cyberprzestępców rezygnuje z ich podboju i celuje w mniejsze firmy, do których włamać się jest zdecydowanie łatwiej. Mali przedsiębiorcy często nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji i lekceważą zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem, narażając swoją firmę na poważne straty. W ten sposób stają się łatwym łupem dla każdego. Jak zatem zwalczyć niepożądane ataki i zwiększyć bezpieczeństwo przedsiębiorstwa w sieci?

Najlepsze sposoby na zwiększenie cyberbezpieczeństwa firmy

Cyberbezpieczeństwo to kluczowe zabezpieczenie każdej firmy, którego pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć. Sposobów na zabezpieczenie przedsiębiorstwa jest naprawdę wiele, a ich skuteczność potrafi uratować nie jedną osobę. Jakie są najpopularniejsze rozwiązania na zwiększenie cyberbezpieczeństwa, które koniecznie musisz wziąć pod uwagę? W poniższym artykule znajdziesz szereg porad, od tych mniej do bardziej oczywistych, które biorą pod uwagę wiele aspektów, maksymalizując przy tym bezpieczeństwo firmy.

#1 Stosuj oprogramowanie antywirusowe

Programy antywirusowe to pierwsza linia obrony, która skutecznie wykryje niepożądane zagrożenia zanim wyrządzą one jakąkolwiek krzywdę. Pamiętaj jednak, żeby korzystać tylko i wyłącznie sprawdzonych oprogramowań, które gwarantują wysoką ochronę i skuteczność.

#2 Używaj różnych haseł

Mocne i niepowtarzalne hasła to podstawa w każdej szanującej się firmie. Jak stworzyć silne hasło, którego złamanie może graniczyć z cudem. W tym celu w pełni wykorzystaj potencjał klawiatury. Co to oznacza? Do tworzenia haseł zaleca się używania:

  • Zarówno dużych, jak i małych liter,
  • Cyfr,
  • Znaków specjalnych.

Hasła powinny być też odpowiednio długie i nieoczywiste. Pamiętaj również, żeby hasła udostępniać jak najbardziej ograniczonej liczbie osób, dla których są one niezbędne w codziennej pracy. Zastanawiasz się nad silnym hasłem, ale nic nie przychodzi Ci do głowy? Skorzystaj z menedżerów haseł, które wygenerują i zapamiętają trudne do złamania, losowe hasło za Ciebie.

#3 Aktualizuj oprogramowania

Aktualizacje to dla użytkowników komputerów prawdziwe utrapienie, które zazwyczaj pojawiają się w najmniej odpowiednim czasie. Jednak pamiętaj, że są one w jakimś celu. Zazwyczaj są to drobne łatki, które naprawiają występujące w oprogramowaniu usterki i błędy. Niby nic, ale często to właśnie takie szczegóły potrafią zaważyć o bezpieczeństwie Twoich danych.

#4 Skorzystaj z usług VPN

VPN to nic innego jak wirtualna sieć prywatna, która ukrywa wszystkie działania wykonywane przez pracowników w sieci dla osób trzecich. Tym prostym sposobem jesteś w stanie zwiększyć swoją anonimowość, co za tym idzie uchronić się przed śledzeniem osób postronnych. Najlepsze serwery VPN są w stanie zaszyfrować wszystkie cenne dane i skutecznie ochronić je przed niepożądanymi atakami. Zob. Co to jest VPN?

#5 Zadbaj o odpowiednie wyszkolenie pracowników

Nawet mimo najlepszych zabezpieczeń, jeśli chcesz, żeby cyberbezpieczeństwo firmy było na najwyższym poziomie, kluczowym czynnikiem są ludzie. To właśnie oni często są najsłabszym punktem całej sieci, który hakerzy bezwzględnie wykorzystują. Zadbaj o to, aby każdy pracownik miał wystarczające pojęcie na temat bezpiecznego poruszania się w sieci i nie dał się nabrać na żadne próby wyciągnięcia cennych danych. W tym celu warto przeprowadzić rzetelne szkolenie, które przygotuje Twoich pracowników na najróżniejsze ewentualności.

#6 Zatrudnij speców od cyberbezpieczeństwa

Zależy Ci na zabezpieczeniu wrażliwych danych, których wykradnięcie mogłoby zniszczyć reputację firmy? Na takie przypadłości najczęściej narażone są przedsiębiorstwa przechowujące w swoich bazach dużą ilość wrażliwych informacji Twoich klientów. Skutecznym sposobem na znaczne zwiększenie bezpieczeństwa firmy jest zatrudnienie specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Pamiętaj jednak, aby decydować się na doświadczonych pracowników, którzy rzeczywiście znają się na rzeczy.

#7 Twórz kopie zapasowe

Systematyczne tworzenie kopii zapasowych umożliwia sprawne odzyskanie danych, które mogłyby być utracone w wyniku ataków hakerskich i innych tego typu czynności. Kopia zapasowa nie jest jednak rozwiązaniem skierowanym ściśle w cyberprzestępczość, a standardowym zabiegiem, z którego powinien korzystać każdy. Dzięki temu nie będzie Ci już straszna żadna awaria systemu, która mogłaby skończyć się utratą danych.

Artykuł Partnera


Promuj biznes na łamach Komerso.pl!

Zobacz możliwości reklamy w portaluRedakcja
Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Najnowsze artykuły

7 rzeczy zwiększających cyberbezpieczeństwo w małej firmie

 

Send this to a friend