Co to jest wskaźnik ogólnego zadłużenia?

Co to jest wskaźnik ogólnego zadłużenia?

Artykuł partnera

Każdy przedsiębiorca wie, że kredyty i pożyczki nie są złym narzędziem w finansowaniu działalności. Wspomagają rozwój, pozwalają podejmować nowe inwestycje oraz pomnażać majątek.

W przypadku analizy struktury kapitałowej przedsiębiorstwa jednym ze wskaźników jest tzw. wskaźnik ogólnego zadłużenia. Jego zadaniem jest porównanie wszystkich zobowiązań (w tym wspomnianych kredytów) do całego majątku (aktywów ogółem). W ten sposób można ocenić ryzyko i kondycję samego przedsiębiorstwa.

Czym właściwie jest wskaźnik ogólnego zadłużenia?

Zanim dokładnie wyjaśnimy sposób obliczenia oraz założenia, warto nieco więcej opowiedzieć o wskaźniku ogólnego zadłużenia (debt ratio). Jest to jeden z wielu wskaźników finansowych, który wykorzystywany jest przy analizie sprawozdań finansowych. Analitycy mogą dokładnie zapoznać się z kondycją przedsiębiorstwa oraz stopniem obciążenia kapitałem obcym (w tym kredytów czy pożyczek). Nie zawsze jednak ten stan jest negatywnym zjawiskiem. Należy pamiętać, że każda inwestycja musi mieć swoje źródło finansowania, a nie zawsze dostępne jest w aktywach. Stąd wielu szuka go na zewnątrz. Każda pożyczka może prowadzić do wzrostu finansowego – pod pewnymi warunkami.

Chcąc obliczyć wskaźnik ogólnego zadłużenia, można skorzystać ze wzoru:

DR = zobowiązania + rezerwy (inaczej mówiąc zobowiązania ogółem) / aktywa ogółem

Jak interpretować wyniki?

Złota reguła finansowa ma swoje założenia, jeżeli chodzi o powyższy wskaźnik. Idealnym jest ten, który wskazuje 0,5. Jednakże osiągnięcie tego wyniku bywa trudne, a zdecydowana większość przedsiębiorstw w dobrej sytuacji finansowej może się pochwalić DR na poziomie 0,57-0,67 (wg M. Sierpińskiego). A co, jeżeli wskaźnik ogólnego zadłużenia wynosi więcej niż 1? Tutaj sytuacja jest bardzo prosta – oznacza to jedno, przedsiębiorstwo ma ujemny kapitał własny (aktywa) od swoich zobowiązań. Mówiąc wprost – ponosi straty.

Im wyższa wartość wskaźnika ogólnego zadłużenia, tym większe jest finansowanie obcego kapitału. Naturalnie jest to ryzykowna sytuacja, ponieważ niesie za sobą wiele konsekwencji – od utracenia płynności finansowej, po problemy ze spłatą obecnych zobowiązań. Jednak stosowanie tej dźwigni finansowej może prowadzić do pozytywnych skutków – szybsze podjęcie działań, które spowodują zwrot nakładów finansowych.

Zobowiązania, które mają wpływ na wskaźnik ogólnego zadłużenia, to przede wszystkim kredyty gotówkowe. Dlatego nie sposób nie wspomnieć o stopach procentowych, które odgrywają ważną rolę w interpretacji wyników. Im niższe, tym niższy kapitał obcy, a co za tym idzie – dobrą praktyką jest zachowanie możliwie wysokiego poziomu finansowania z kredytów, ponieważ odsetki nie powodują większych obciążeń.

Jaka jest istota analizowania wskaźnika ogólnego zadłużenia?

W analizie finansowej możemy skorzystać z wielu wskaźników, jednak czy wskaźnik opisujący ogólne zadłużenie jest istotny?  Jak najbardziej, ponieważ istnieje silna korelacja ze stopniem dźwigni finansowej, choć i ten temat jest niezwykle rozległy i można go rozpatrywać na wiele sposobów. Warto zwrócić uwagę, że finanse przedsiębiorstwa powinny być rozpatrywane pod kątem płynności finansowej, rentowności podjętych inwestycji, a także stopnia zadłużenia. Kredyty, które są „zadłużeniem”, nie są negatywnym zjawiskiem. Lepiej pozyskiwać alternatywne fundusze na rozwój, pomnażanie majątku. Stąd niski wskaźnik ogólnego zadłużenia może być oznaką braku doświadczenia w zarządzaniu i prowadzeniu firmy.

Jeżeli kredyty i pożyczki są pozyskiwane pod kątem wzrostu rentowności, będzie to zawsze pozytywnie oddziaływać na kondycję przedsiębiorstwa. Te środki będą pracować – zwiększając przewagę nad konkurentami rynkowymi, pozwolą rozbudować linie produkcyjne, szkolić pracowników – rozwiązań jest wiele, ale wszystkie prowadzą ku jednemu – rozwojowi.

Podsumowując: jaki jest cel sprawdzania wskaźnika ogólnego zadłużenia? Aby ocenić sytuację przedsiębiorstwa oraz potencjalne problemy z zachowaniem płynności finansowej.

Artykuł partnera


Promuj biznes na łamach Komerso.pl!

Zobacz możliwości reklamy w portaluRedakcja
Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Najnowsze artykuły

Co to jest wskaźnik ogólnego zadłużenia?

Send this to a friend