Jak długo podejmujemy decyzje o zakupie w sieci?

Jak długo podejmujemy decyzje o zakupie w sieci?

Ile zajmuje nam podjęcie decyzji o zakupie przez internet? Jakie produkty kupujemy najszybciej, a jakie najdłużej?

Polacy coraz częściej kupują w sieci. Jak wynika z raportu „E-commerce w Polsce”, aż 56% internautów dokonało zakupu w sieci przynajmniej raz w przeciągu ostatnich miesięcy. I choć do krajów Europy Zachodniej jeszcze trochę nam brakuje (dla porównania w Wielkiej Brytanii, czy w Niemczech odsetek ten przekracza 80%), można już stwierdzić, że Polacy cenią sobie wygodę związaną z zakupami online.  

Jak długo podejmujemy decyzje?

Zespół ShopAlike przyjrzał się innemu aspektowi tego zjawiska, by odpowiedzieć na pytanie jak długo zajmuje nam podjęcie decyzji o zakupie poszczególnych produktów. W badaniu „Od kliknięcia do zakupu 2019” porównano zakupowiczów z 13 europejskich krajów (obok Polski także Austrii, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Słowacji, Węgier, Włoch i Szwecji). dokonujących zakupów za pośrednictwem platformy. Pod uwagę wzięto czas od pierwszego obejrzenia produktu do jego zakupu.

Kosze piknikowe, okulary przeciwsłoneczne, foteliki samochodowe

I tak dane ogólne dla Europejczyków pokazują, że najmniej czasu poświęcamy na zakup odzieży wierzchniej (płaszczy i kurtek)- nieco powyżej jednej godziny, a także koszy piknikowych (niecałe 5 godzin), czy gier kasynowych (ponad 15 godzin). Co ciekawe na zakup okularów przeciwsłonecznych poświęcamy 3 razy więcej czasu niż na zakup krzesła. Nieco mniej zaskakująco, kategorią produktów, którym poświęcamy najwięcej czasu są produkty dziecięce – kombinezony (ponad 12 dni), foteliki do samochodu (ponad 14 dni), czy wreszcie odzież przeciwdeszczowa dla dzieci (ponad 17 dni).  W tym przypadku decyzja jest, jak widać, dobrze przemyślana.

Jak długo podejmujemy decyzje o zakupie w sieci?, Komerso.pl
źródło: materiały prasowe

W którym kraju kupuje się najszybciej?

Europejczyk potrzebuje przeciętnie około 5 dni, 14 godzin i 7 minut by dokonać zakupu online. W niektórych krajach dzieje się to szybciej. Finowie czy Austriacy potrzebują na to nieco ponad 3 dni. Najwolniejsi są natomiast Słowacy (8 dni, 6 godzin), Czesi (7 dni, 13 godzin) i Polacy (7 dni, 10 godzin). Dlaczego tak się dzieje? Być może wyniki wskazują na nasze niezdecydowanie, a może właśnie na dogłębną analizę oferty? Ciężko przesądzić.

Jak kupują Polacy?

Z badania wynika, że produktem, który kupujemy najszybciej są chodaki. Średnio w niecałe 2 godziny. Kolejnymi w zestawieniu są torby izolacyjne i torby nerki. Najwolniej zaś wybieramy kombinezony (aż 21 dni), torebki (19 dni) i płaszcze (18 dni).

Źródło: informacja prasowa


Promuj biznes na łamach Komerso.pl!

Zobacz możliwości reklamy w portaluRedakcja
Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Najnowsze artykuły

Jak długo podejmujemy decyzje o zakupie w sieci?

Send this to a friend