Jak poprawnie napisać regulamin korzystania z e-sklepu?

Jak poprawnie napisać regulamin korzystania z e-sklepu?

Poprawnie napisany regulamin sklepu internetowego może uchronić sprzedawcę od wielu nieprzyjemnych sytuacji, jak choćby nieuzasadnione roszczenia klientów. Źle sformułowany regulamin, a tym bardziej jego brak sprawia, że wszelkie spory są rozstrzygane na korzyść kupującego. Dlatego właśnie warto potraktować regulamin jako niezwykle istotny element prowadzenia e-biznesu, który skutecznie zabezpiecza interesy przedsiębiorcy.

Treść regulaminu

Regulamin należy rozpocząć od informacji na temat e-przedsiębiorcy podając jego najważniejsze dane identyfikujące oraz dane kontaktowe. Kolejny krok to zamieszczenie definicji najważniejszych pojęć znajdujących się w regulaminie takich jak: klient, konsument, użytkownik, przedsiębiorca, umowa zawarta na odległość, złożenie oferty itp.

Następnie warto zawszeć zapis o treści: Informacje na stronie sklepu nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego, lecz są zaproszeniem do składania oferty. Dlaczego? Ponieważ w przypadku ewentualnych pomyłek na stronie (np. wprowadzenia błędnych cen) zamieszczone treści nie będą wiążące dla e-przedsiębiorcy i sprzedawca będzie mógł odmówić realizacji zamówienia.

Formułując regulamin w internecie należy pamiętać, aby w oparciu o ustawowe prawa konsumenta poinformować użytkowników o wszystkich aspektach wiążących się z zawarciem umowy na odległość. Dla e-commerce regulamin powinien zawierać przede wszystkim informacje o:

 • sposobie i terminie zapłaty,
 • sposobie i terminie realizacji zamówienia,
 • gwarancji,
 • zasadach odstąpienia od umowy i sposobie zwrotu towarów,
 • procedurze rozpatrywania reklamacji,
 • polubownym rozstrzyganiu sporów.

Regulamin powinien też zawierać zasady związane z korzystaniem ze strony, w tym opisywać:

 • działanie strony internetowej,
 • sposób składania zamówień i ich realizacji,
 • zasady wysyłki towarów,
 • akceptowane formy płatności,
 • sposób anulowania zamówienia,
 • zasady korzystania z kont użytkowników.

Regulamin sklepu internetowego musi też szczegółowo określać zasady korzystania z danych osobowych. W regulaminie powinien się też znaleźć zapis o zasadach zmiany treści regulaminu i zasad korzystania ze strony sklepu internetowego. Należy także zawrzeć informację, który sąd będzie rozstrzygał ewentualne roszczenia i spory.

Jak poprawnie napisać regulamin korzystania z e-sklepu?, Komerso.pl
źródło: shutterstock.com

Podstawy prawne

Konstruując regulamin e-sklepu należy uwzględniać przede wszystkim:

ustawę z dnia 30 maja 2014r. o prawach konsumenta

ustawę z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów

ustawę z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych

ustawę z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną

kodeks cywilny

Należy także pamiętać o rejestrze klauzul niedozwolonych opublikowanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Duża ilość aktów normatywnych regulujących obrót w sieci sprawia, że napisanie regulaminu nie należy do łatwych zadań. Najlepszym wyjściem jest zlecenie tego zadania prawnikowi. Jeśli jednak sami decydujemy się na stworzenie regulaminu e-sklepu to warto chociaż przekazać go do sprawdzenia, zanim opublikujemy go na swojej stronie.

Publikacja regulaminu

Regulamin powinien być udostępniony w momencie rozpoczęcia działalności sklepu internetowego. Należy umożliwić użytkownikom strony ściągniecie go w wersji niemodyfikowalnej na swoje urządzenia. Regulamin powinien znajdować się w takim miejscu, by użytkownik w każdej chwili miał go niego swobodny dostęp i mógł sprawdzić jego treść.

Dobrym rozwiązaniem jest też stworzenie odrębnej zakładki z najważniejszymi zapisami dotyczącymi praw konsumenta przekazanymi w zwięzły i atrakcyjny sposób, z odesłaniami do regulaminu.


Promuj biznes na łamach Komerso.pl!

Zobacz możliwości reklamy w portaluAdrian Paradowski
Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Najnowsze artykuły

Jak poprawnie napisać regulamin korzystania z e-sklepu?

Send this to a friend