Jak zrobić newsletter? Korzyści płynące z dobrze przygotowanego mailingu
W dobie bombardujących nas z każdej strony powiadomień, wiadomości e-mail zyskują na znaczeniu jako klasyczny, profesjonalny sposób komunikacji na linii sklep–klient. Z tego powodu dzisiejszy artykuł poświęcam temu, jak zrobić newsletter, który podniesie Twoją sprzedaż i zapewni Ci kolejny, skuteczny kanał komunikacji z odbiorcami.
Jak działa newsletter w sklepach internetowych?
Newsletter w sklepach internetowych jest jedną z najczęściej stosowanych możliwości pozwalających na zamienienie klienta jednorazowego w stałego. Wszystko dzięki możliwościom, jakie oferuje w tym zakresie dobrze zaprezentowana wiadomość e-mail.
Adres mailowy kupującego, zbierany np. w czasie składania zamówienia, może być następnie wykorzystywany do prezentowania nowości w ofercie, promocji na wybrane produkty czy choćby specjalnych akcji związanych z konkretnymi wydarzeniami. Do takich wydarzeń należy np. Boże Narodzenie, Walentynki czy sezon letnich wyprzedaży. Bardzo popularną i niezwykle skuteczną techniką jest w tym przypadku zaoferowanie zniżki na pierwsze zakupy otrzymywanej po zapisie na listę mailingową
Dobrze skonstruowany newsletter zachęca osoby, które zostały pojedynczym klientem Twojego sklepu do regularnych zakupów. Robi to m.in. poprzez osobisty kontakt mailowy i oferty dostępne tylko przy pomocy tej formy komunikacji. Tylko jak przygotować newsletter, który będzie w stanie podnieść Twoją sprzedaż?
Jak zrobić newsletter, który będzie sprzedawał?
Przygotowanie odpowiedniego newslettera wbrew pozorom wcale nie jest proste. Zwłaszcza, że musisz postarać się nie tylko o jego formę, ale również zwrócić uwagę na wiele aspektów prawnych związanych m.in. z obowiązującymi przepisami RODO.
Dotyczą one przede wszystkim sposobu informowania potencjalnych subskrybentów o celach, w jakich wykorzystane zostaną ich adresy e-mail, oraz umożliwienia im możliwości szybkiego i bezproblemowego wypisania się w każdej chwili. Kiedy bazę maili masz już odpowiednio przygotowaną, możesz przejść do kolejnego etapu budowania mailingu, czyli skupienia się na jego treści.
Kilka przydatnych wskazówek
Chcąc możliwie ułatwić Ci to zadanie, przygotowałem kilka wskazówek pokazujących jak zrobić newsletter, który będzie w stanie podnieść Twoją sprzedaż:
- używaj formatu HTML: wiadomości pisane czystym tekstem ważą oczywiście znacznie mniej, ale wykorzystanie szablonu opartego na HTML-u pozwoli Ci dodać do treści interesujące grafiki, czy też przy pomocy odpowiednich, zagnieżdżonych skryptów będziesz w stanie lepiej sprawdzać skuteczność konkretnych treści zawartych w wysyłanych wiadomościach,
- dokładnie określ cel newslettera: jeśli prowadzisz sklep internetowy, oczywistym celem będzie skierowanie odbiorców na oferowane przez Ciebie produkty. Warto jednak określić jeden, konkretny temat newslettera (np. sprzedaż konkretnego produktu, oferta promocyjna itp.) i wyszczególnienie go w temacie oraz początkowej treści,
- określ nadawcę newslettera: to niezwykle ważny krok, dzięki któremu będziesz w stanie zbudować z odbiorcami bardziej osobistą więź. Dlatego zamiast używać standardowego “Newsletter sklepu ABC” nie bój się umieścić w miejscu nadawcy choćby imienia pracownika sklepu (lub osoby wymyślonej na potrzeby wysyłki). Zadbaj również, aby adres e-mail, z którego wysyłasz wiadomość, nie brzmiał np. info@sklepabc.pl lub biuro@sklepabc.pl. Najlepiej załóż osobnego maila w domenie firmowej, który będziesz wykorzystywał właśnie do tego celu,
- określ temat wiadomości: wiele szkół sugeruje, aby nie przekraczał on 60 znaków (tyle zazwyczaj wyświetlają programy pocztowe). Unikaj również treści, które z miejsca mogą zostać zatrzymane przez filtry antyspamowe. Należą do nich m.in.: symbole walut, wiele pytajników, wiele wykrzykników, itp. Dobrą praktyką jest tworzenie tematu wiadomości w formie niedokończonego zdania, które zachęci odbiorcę do kliknięcia i załadowania reszty maila,
- zadbaj o odpowiedni układ treści: treść newslettera powinna być angażująca, zachęcająca do kliknięcia. Nie powinna być ona szersza niż 650 pikseli. Najważniejsze informacje powinny się pojawić na pierwszych 350 pikselach wysokości. Ta liczba stanowi tzw. linię przełamania, czyli dolną krawędź ekranu, wymagającą przesunięcia aby odczytać resztę wiadomości. Zadbaj również o odpowiednią ekspozycję swojego logo, a także przyciski “call to action” – używaj maksymalnie trzech, pierwszy z nich najlepiej umieścić jeszcze przed wspomnianą wyżej linią przełamania,
- zadbaj o odpowiednie grafiki: treść, nawet najlepsza, nie obroni się sama. Aby zbudować skuteczny newsletter zadbaj też o odpowiednie obrazy. Pilnuj, aby każdy z nich miał uzupełnione pole ALT. Jest to treść, która pojawia się w momencie, gdy grafika nie zostanie załadowana. Całość newslettera nie powinna przekraczać ok. 200 KB.
- dodaj stopkę: stopka w newsletterze jest niesamowicie ważna, możesz w niej zawrzeć np. linki do profili społecznościowych oraz informacje wymagane przez wszystkich dostawców systemów newsletterowych na świecie. Zgodnie z prawem musisz podać pełne dane swojego sklepu oraz link umożliwiający szybkie wypisanie się z newslettera.
Efekty skutecznego mailingu
Stosując się do powyższych rad jesteś w stanie samodzielnie przygotować wysyłkę mailingową. Będzie ona w stanie skutecznie podnieść sprzedaż w Twoim sklepie. Po jej wysłaniu koniecznie przeanalizuj wyniki. Na ich podstawie kolejny mail przygotujesz jeszcze lepiej, tak aby skuteczniej przekazywał informacje Twojej grupie docelowej.
Promuj biznes na łamach Komerso.pl!