Sklep internetowy a podatki – jaką formę opodatkowania najlepiej wybrać?

Sklep internetowy a podatki – jaką formę opodatkowania najlepiej wybrać?

Handel internetowy w ostatnim czasie szczególnie mocno zyskał na znaczeniu, dlatego to doskonały moment, by rozpocząć działalność w sieci. Jeśli zatem myślisz o założeniu e-sklepu, to z pewnością interesujące są dla Ciebie kwestie formalne, a więc choćby to, jaka forma opodatkowania dla sklepu internetowego jest optymalna. Podpowiadamy!

Sklep internetowy – podatki

Firmę, która chce działać w branży e-commerce rejestruje się dokładnie tak samo jak inną działalność gospodarczą. Tym samym jej właściciele mają te same prawa i obowiązki, co pozostali przedsiębiorcy. Nie omija ich zatem ani podatek dochodowy, ani podatek od towarów i usług, czyli VAT.

Co ciekawe, zgodnie z przepisami osoby dokonujące sprzedaży rzeczy lub świadczące usługi za pośrednictwem internetu w sposób regularny i zorganizowany również powinny płacić podatki. Nawet jeśli nie mają zarejestrowanych firm. Przykładowo, regularny handel za pośrednictwem portali aukcyjnych, rzeczami pochodzącymi od różnych dostawców nosi znamiona działalności gospodarczej. Warto o tym wiedzieć, bo w czasach, gdy obroty w handlu internetowym rosną, organy podatkowe w szczególny sposób zaczynają się nim interesować.

Oczywiście kwestie podatkowe nie dotyczą sprzedaży używanych rzeczy, o ile zostały one nabyte przynajmniej sześć miesięcy wcześniej, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpił ich zakup.

Forma opodatkowania

Jedną z decyzji, które trzeba podjąć podczas rejestrowania działalności gospodarczej, jest wybór formy opodatkowania. Do wyboru są trzy opcje:

  • opodatkowanie na zasadach ogólnych – według skali podatkowej lub liniowo,
  • opodatkowanie w formie zryczałtowanej – ryczałtem ewidencjonowanym.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych według skali podatkowej jest bez wątpienia najpopularniejszą formą opodatkowania wśród polskich firm. W zależności od wysokości dochodu w tym wypadku podatnik płaci 17%, gdy podstawa obliczenia podatku jest niższa od 85 528 zł i 32% od nadwyżki od wymienionej kwoty.

Pierwszy próg skali podatkowej zmienił się z 18% na 17% jesienią ubiegłego roku i dlatego dotyczy to już rozliczeń dokonywanych w 2020 roku. Zaletą tej formy rozliczeń jest możliwość korzystania z ulg podatkowych oraz rozliczania się wspólnie z małżonkiem, bądź też na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dziecko.

Decydując się na podatek liniowy zapłacimy 19% podatku. W tym wypadku nie obowiązują żadne progi podatkowe. Zasadniczo jest to forma opodatkowania najbardziej korzystna dla przedsiębiorców osiągających duże dochody. Minusem jest jednak brak możliwości rozliczania się wspólnie z małżonkiem lub zgodnie z zasadami obowiązującymi osoby samotnie wychowujące dziecko.

Ryczałt ewidencjonowany to z kolei wyjątkowo prosta forma rozliczania się z fiskusem, ponieważ przedsiębiorca jest zobowiązany jedynie do prowadzenia ewidencji przychodów. Nie dotyczy go zatem konieczność prowadzenia Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów. Zaletą jest niska kwota podatku, bo dla sklepów internetowych jest to jedynie 3% przychodu. Jednak z racji tego, że to przychód, a nie dochód, jest podstawą opodatkowania, to nie można odliczać kosztów prowadzenia działalności. Jeśli więc przedsiębiorca przewiduje duże koszty, związane na przykład z dużymi wydatkami na zakup towarów, to forma ta będzie nieopłacalna. Podobnie jak w przypadku podatku liniowego – ryczałt wyklucza możliwość rozliczania się na preferencyjnych zasadach.

Jeszcze łatwiejszą formą rozliczania się z fiskusem jest karta podatkowa, niestety sklepy internetowe nie mają możliwości korzystania z tej formy opodatkowania.

Jeśli przedsiębiorca nie wybierze formy opodatkowania to zostanie obligatoryjnie objęty opodatkowaniem skalą podatkową. Zawsze jednak można dokonać zmiany formy opodatkowania – raz do roku, do 20 stycznia, aktualizując jednocześnie wpis do CEiDG.

Sklep internetowy a podatek VAT

Przedsiębiorca zajmujący się handlem internetowym jest również zobowiązany do opłacania podatku VAT. Niemniej jednak w wielu przypadkach można skorzystać ze zwolnienia od tego podatku.

Mogą z niego skorzystać osoby rozpoczynające prowadzenie biznesu oraz takie, u których wartość sprzedaży netto w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 200 tys. zł. Niemniej jednak sprzedaż niektórych artykułów wiąże się z pozbawieniem prawa do zwolnienia. Nie mogą z niego skorzystać na przykład sklepy oferujące wyroby z metali szlachetnych, sklepy internetowe z elektroniką, sprzętem gospodarstwa domowego, a nawet artykułami kosmetycznymi i toaletowymi. Na zwolnienie z VAT nie mogą także liczyć firmy sprzedające detalicznie lub hurtowo części do motocykli i pojazdów samochodowych.


Promuj biznes na łamach Komerso.pl!

Zobacz możliwości reklamy w portaluAdrian Paradowski
Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Najnowsze artykuły

Sklep internetowy a podatki - jaką formę opodatkowania najlepiej wybrać?

Send this to a friend