Sklep internetowy – czy trzeba rejestrować działalność?

Sklep internetowy – czy trzeba rejestrować działalność?

Potencjał polskiego e-commerce jest gigantyczny. Dlatego prowadzenie sklepu internetowego to doskonały pomysł na biznes, tym bardziej, że można go szybko rozwinąć od firmy ulokowanej w garażu po wielką markę znaną w całym kraju, a nawet na świecie. Jak więc założyć wymarzony sklep internetowy od strony prawnej?

Dobra wiadomość jest taka, że prowadzenie sklepu w formie internetowej zasadniczo nie różni się od jego stacjonarnego odpowiednika. Oznacza to, że e-sklep nie musi spełniać dodatkowych warunków formalnych. Oczywiście w niektórych przypadkach mogą istnieć specjalne wymagania lub ograniczenia wynikające z przepisów prawa, ale dotyczy to przede wszystkim sprzedaży alkoholu, wyrobów tytoniowych, broni, amunicji, leków, środków ochrony roślin, paliw czy też walut.

Formy prowadzenia sklepu internetowego

Sklep internetowy można prowadzić jako jednoosobową działalność gospodarczą lub jako spółkę – cywilną, jawną, komandytową, akcyjną, komandytowo-akcyjną bądź też jako spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wyjątek stanowi spółka partnerska.

Chcąc prowadzić e-sklep jako działalność gospodarczą lub jako spółkę cywilną, należy go zarejestrować w CEiDG. W pozostałych przypadkach obowiązuje rejestracja w KRS. Ale uwaga! Obowiązujące od 30 kwietnia 2018 roku przepisy ustawy Prawo przedsiębiorców umożliwiają też założenie tzw. działalności nierejestrowanej.

Działalność nierejestrowana

Prowadzenie działalności bez rejestracji w CEiDG pozwala ograniczyć do minimum formalności oraz zwalnia z obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Obowiązuje jedynie podatek dochodowy z tytułu osiąganych dochodów, przy czym nie trzeba miesięcznie lub kwartalnie odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy. Przychody i koszty uzyskania przychodów podatnik wykazuje jedynie w zeznaniu rocznym PIT-36.

Działalność nierejestrowaną można prowadzić pod warunkiem, że przychód nie przekroczy w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Dlatego należy ewidencjonować sprzedaż, aby na bieżąco kontrolować limit przychodów dla działalności nierejestrowanej. Co jeśli zostanie on przekroczony? W takim wypadku mamy 7 dni od dnia przekroczenia limitu na zarejestrowanie działalności gospodarczej w CEiDG. Jest to doskonała opcja dla osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w świecie e-commerce i nie potrafią przewidzieć, czy ich biznes rozwinie się po ich myśli.

Co ważne, z tego rozwiązania nie mogą korzystać te firmy, które prowadzą typ działalności wymagający koncesji, pozwolenia lub licencji.

Sklep internetowy a podatki

Poza rejestracją sklepu internetowego na e-przedsiębiorcę czeka kilka decyzji do podjęcia. Jedną z nich jest wybór formy opodatkowania. Wybrać ryczałt, podatek liniowy czy opodatkowanie na zasadach ogólnych według skali podatkowej? To zależy.

Ryczałt może być bardzo opłacalny, ponieważ działalność usługowa w zakresie handlu jest objęta podatkiem w wysokości 3%, a formalności są minimalne, jednak ta forma opodatkowania uniemożliwia rozliczania kosztów. Wybierając opodatkowanie na zasadach ogólnych można korzystać z wielu ulg podatkowych. Podatek liniowy będzie optymalny dla firm, które przewidują przekroczenie pierwszego progu skali podatkowej. Tego dylematu nie będzie w przypadku e-sklepów prowadzonych w formie spółki prawnej lub komandytowo-akcyjnej – w ich przypadku zawsze obowiązuje podatek CIT.

A co z podatkiem VAT? Bycie nieVATowcem opłaca się wtedy, gdy koszty prowadzenia działalności są niskie, nawet zerowe, a także wtedy, gdy przedmiotem handlu są towary własnej produkcji. To też dobra opcja dla tych, którzy kierują swoją ofertę do osób prywatnych, nie mogących odliczyć VAT-u od dokonanych zakupów lub do podmiotów zwolnionych z VAT. Z kolei bycie czynnym podatnikiem VAT jest korzystne wtedy, gdy sklep internetowy będzie generował wysokie koszty, jeśli będzie wymagał dużych nakładów na rozwój, a towary będą pozyskiwane od zewnętrznych dostawców.

Sklep internetowy – czy trzeba rejestrować działalność?, Komerso.pl
źródło: shutterstock.com

Ubezpieczenia w ZUS dla e-przedsiębiorcy

Przedsiębiorca prowadzący sklep internetowy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, jednoosobowej spółki z o.o. lub spółki cywilnej, jawnej lub komandytowej jest też zobowiązany do zgłoszenia siebie do ZUS. Co ważne, nowi przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie jednoosobowej działalności mogą skorzystać z obniżonych stawek przez 24 miesiące. Oznacza to, że zapłacą o mniej za ubezpieczenie społeczne i nie będą miały obowiązku opłacania Funduszu Pracy. Z kolei prowadzenie e-sklepu w formie wieloosobowej spółki z o.o., spółki komandytowo-akcyjnej lub akcyjnej nie wiąże się z koniecznością dokonywania zgłoszenia do ZUS, bo spółki nie podlegają ubezpieczeniom. Te obowiązują jedynie zatrudnionych przez spółkę pracowników.

Konto firmowe dla e-sklepu

Warto też wiedzieć, że zakładając sklep internetowy nie trzeba zakładać konta firmowego, ponieważ przepisy nie nakazują przedsiębiorcom posiadania odrębnego konta. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że specyfika e-sklepu opiera się w dużej mierze na transakcjach opłacanych przelewami to posiadanie oddzielnego rachunku jest bardzo pomocne i może ułatwić kontrolowanie płatności.

Kasa fiskalna w sklepie internetowym

Właściciele sklepów internetowych mogą skorzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania na kasie fiskalnej sprzedaży ze względu na przyjmowanie płatności za pośrednictwem banku. Niestety, nie można uzyskać zwolnienia jeśli sklep dopuszcza możliwość odbioru osobistego i płatności gotówką. Trzeba też wiedzieć, że istnieją produkty objęte bezwzględnym obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej.

Mając założony sklep internetowy i dopełnione wszystkie wspomniane formalności pozostaje nam efektywne zarządzanie nim, procesami logistycznymi i obiegiem dokumentów.


Promuj biznes na łamach Komerso.pl!

Zobacz możliwości reklamy w portalu



Alina Fijałkowska
Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Najnowsze artykuły

Sklep internetowy – czy trzeba rejestrować działalność?

Send this to a friend