Sklep internetowy a kasa fiskalna
W sklepie stacjonarnym klient po dokonaniu zakupu musi otrzymać paragon fiskalny. A jak jest w przypadku transakcji zawieranych w sklepie internetowym? Czy mając e-sklep należy ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej?
Zasadniczo przedsiębiorcy, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych, mają obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Oczywiście, niemal każdy sklep internetowy przynajmniej część transakcji zawiera z klientami indywidualnymi, dlatego obowiązek posiadania kas fiskalnych powinien ich dotyczyć. I na tym moglibyśmy zakończyć rozważania, gdyby nie fakt, że większość sklepów internetowych podlega zwolnieniu z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, na podstawie Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zatem, które sklepy są zwolnione z takiego obowiązku, a które mimo, że realizują sprzedaż online muszą kasę posiadać?
Kiedy można prowadzić e-sklep bez kasy fiskalnej?
Chcąc uniknąć zakupu kasy fiskalnej i obowiązków związanych z ewidencjonowaniem sprzedaży z jej pomocą należy spełnić trzy warunki:
• prowadzić wyłącznie sprzedaż wysyłkową,
• sprzedawać towary niewymagające ewidencjonowania,
• przyjmować płatności na konto bankowe.
Co to oznacza w praktyce? Między innymi to, że e-sklep, który umożliwia osobisty odbiór towaru w punkcie stacjonarnym, a przy tym dokonanie płatności gotówką musi posiadać kasę fiskalną. Jeśli chcemy uniknąć kasy fiskalnej możemy klientom zaproponować płatność:
• przelewem, w tym z pomocą przelewów przez platformy takie jak PayPal,
• z pomocą przesyłki pobraniowej, ponieważ w tym wypadku przelew w imieniu klientów wykonuje firma kurierska,
• kartą debetową lub kredytową.
Do niedawna płatności kartą budziły wątpliwości, bo uznaje się je za transakcje gotówkowe, ale obecne stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej wskazuje, że proponowanie płatności kartą w e-sklepie nie stanowi podstawy do utraty zwolnienia z ewidencji fiskalnej.
A co ze sprzedażą towarów wymagających ewidencjonowania? E-przedsiębiorcy, którzy sprzedają takie produkty jak perfumy, wody toaletowe, wyroby tytoniowe i alkoholowe, sprzęt fotograficzny, sprzęt telekomunikacyjny, radiowy i telewizyjny czy zapisane oraz niezapisane nośniki danych cyfrowych i analogowych muszą posiadać kasę fiskalną.
Podobnie wygląda to w przypadku sprzedawców przyczep i naczep oraz ich części, pojazdów bez napędu mechanicznego, silników, części do silników i nadwozi do pojazdów silnikowych, wyrobów zawierających metale szlachetne, jak również sprzedawców paliw i gazu.
Sklep internetowy bez kasy fiskalnej
Co ciekawe, e-sklepu, który spełnia wyżej wymienione warunki nie obowiązuje żaden limit dochodów. Zatem chcąc prowadzić sklep internetowy bez kasy fiskalnej należy wykluczyć możliwość odbioru osobistego, uwzględnić te formy płatności, które umożliwiają korzystanie ze zwolnienia z kasy fiskalnej i wykluczyć ze swojego asortymentu towary, które nie podlegają zwolnieniu z ewidencjonowania.
Promuj biznes na łamach Komerso.pl!