Fakty i Mity płatności w e-commerce – cz. 2
W poprzedniej części artykułu rozprawiliśmy się z mitami na temat różnych rodzajów kart. Poniżej proponujemy przyjrzeć się kwestiom związanym z płatnościami mobilnymi i internetowymi.
PŁATNOŚCI MOBILNE
MIT: W przypadku utraty telefonu z aplikacją Google Pay dane mojej karty będą zagrożone.
FAKTY: Płatności kartą Visa przy użyciu aplikacji Google Pay zapewniają Ci wysoki poziom bezpieczeństwa. Numer Twojej karty Visa nie jest przechowywany w aplikacji Google Pay, ani też wykorzystywany podczas transakcji. Google Pay używa specjalnego numeru – tokena płatniczego, który jest cyfrowym odpowiednikiem zastępującym dane Twojej karty Visa.
Ponadto nawet jeśli zgubisz swój smartfon lub zostanie on skradziony, nie będzie potrzeby wyrabiania nowej karty płatniczej. W przypadku płatności mobilnych wrażliwe dane karty płatniczej są stokenizowane. Wystarczy więc, aby bank zaktualizował token przypisany do twojego smartfona, detalisty czy rodzaju transakcji.
MIT: Jeśli wprowadzę swoją kartę do Apple Pay, Apple będzie miał dostęp do informacji o moich wszystkich zakupach*.
FAKT: Usługa Apple Pay została zaprojektowana w sposób, który wyklucza zbieranie przez Apple jakichkolwiek danych dotyczących transakcji mogących prowadzić do użytkownika. W odniesieniu do płatności realizowanych przez aplikację, Apple zachowuje anonimowe informacje. Dla wygody użytkownika logi płatności przesyłane za pośrednictwem kart płatniczych powiązanych z Apple Pay są wyświetlane w Passbooku. Historia transakcji jest przechowywana lokalnie w telefonie osoby, a nie przez Apple.
MIT: Przy korzystaniu z Apple Pay konieczny jest dostęp do transmisji danych na urządzeniu mobilnym*.
FAKT: Płatność zbliżeniowa za pomocą Apple Pay nie wymaga połączenia z internetem w chwili zakupu. Jednakże dla pełnego skorzystania z usługi (np. innych funkcjonalności aplikacji Wallet) konieczny jest dostęp do transmisji danych w sieci komórkowej.
MIT: Jeśli zgubię mojego iPhona / iPada lub zostanie on skradziony, złodziej może wyczyścić moje konto / wykorzystać wszystkie środki z mojej karty kredytowej poprzez aplikację Apple Pay.*
FAKT: Nawet jeśli urządzanie wpadnie w niepowołane ręce, jest ono zabezpieczone na wiele sposobów, ponieważ dane z karty nie są przechowywane na urządzeniu ani serwerach firmy Apple. Zamiast tego, wykorzystywany jest bezpieczny token płatności, Numer Konta Urządzenia, który przypisany jest do konkretnego urządzenia z usługą Apple Pay, co powoduje, że jest bezużyteczny dla innych użytkowników. Dodatkowo do zatwierdzenia płatności w Apple Pay jest wymagany Touch ID, co powoduje, że płatność telefonem nie może być zatwierdzona przez nikogo innego poza właścicielem.
PŁATNOŚCI W INTERNECIE
MIT: Płatności internetowe wymagają karty kredytowej.
FAKT: Aby móc cieszyć się zakupami online, wystarczy mieć kartę dowolnego typu: kredytową, debetową, czy też przedpłaconą. W zasadzie wszyscy sprzedawcy i usługodawcy online umożliwiają płatności różnymi rodzajami kart, którymi posługujemy się na co dzień.
MIT: Jeśli zgubię kartę, złodziej będzie mógł jej użyć do zakupów w internecie.
FAKT: Płatności kartą w internecie są bezpieczne. W sytuacjach wzbudzających podejrzenia (np. nietypowa kwota transakcji czy detalista lub inna niż zazwyczaj częstotliwość dokonywania zakupów), Twój bank może poprosić użytkownika karty o dodatkową autoryzację np. podanie kodu zabezpieczającego wysłanego SMSem, zatwierdzenie powiadomienia w aplikacji mobilnej lub zalogowanie się do bankowości mobilnej.
*Opracowane na podstawie: mythbusting mobile payments
VISA jest partnerem merytorycznym sekcji E-Płatności.
Promuj biznes na łamach Komerso.pl!