Fakty i Mity płatności w e-commerce – cz. 1
Chociaż ostatnie lata przyniosły w obszarze płatności prawdziwą rewolucję i zupełnie zmieniły zarówno proces zakupów bezpośrednich, jak i internetowych, to jednak wciąż wiele kwestii wydaje się niejasnych i budzi wątpliwości. Poniżej prezentujemy najczęściej pojawiające mity na temat kart kredytowych oraz zbliżeniowych.
KARTY ZBLIŻENIOWE
MIT: Złodziej może wyczyścić konto jeśli ukradnie kartę zbliżeniową.
FAKT: W przypadku kradzieży karty, od chwili zgłoszenia jej utraty nie musimy się o nic martwić. Nawet jeśli zostałaby użyta przed zablokowaniem, byłoby to możliwe tylko do kwot niewymagających podania PINu. Pamiętajmy, ze banki monitorując dzienną liczbę transakcji zbliżeniowych mogą wymusić podanie PINu. W internecie standardem są dodatkowe kody SMS. Ponadto odpowiedzialność klienta za nieautoryzowane przez niego transakcje dokonane kartą zbliżeniową jest ograniczona do równowartości maksymalnie 50 EUR, za resztę odpowiedzialność przejmuje bank.
MIT: Złodziej za pomocą ukrytego skanera może w miejscu publicznym ściągnąć pieniądze z karty zbliżeniowej.
FAKT: Byłoby to bardzo trudne i nieopłacalne dla złodzieja. Dlaczego? Otóż najpierw musiałby pozyskać terminal. W tym celu musiałby założyć firmę i podać swoje dane w kilku miejscach, aby w razie podejrzenia popełnienia przestępstwa odpowiednie organy mogły go zidentyfikować. Trzeba pamiętać też o tym, że agent rozliczeniowy monitoruje przedsiębiorców, którym udostępnia terminale płatnicze po to, aby unikać takich oszustw.
Gdyby jednak złodziej był uparty i wystarał się o terminal, musiałby się przebrać za kontrolera, a następnie ściągać od ludzi po 50 zł. Czy udałoby mu się okraść 20 osób, aby dzienny łup wyniósł 1000 zł? Nie, bo pieniądze nie zasiliłyby od razu konta złodzieja. Na początku byłyby pod kontrolą organizacji płatniczej oraz agenta rozliczeniowego. Ponadto w ciągu dnia na pewno przynajmniej jedna z okradzionych osób sprawdziłaby stan swojego konta i zgłosiła podejrzaną płatność. Wtedy uruchomione zostałyby procedury, dzięki którym niefrasobliwy złodziej zostałby ujęty. Tak więc byłby to nieopłacalny proceder.
Użytkownicy kart płatniczych powinni także pamiętać o usłudze chargeback, która jest dodatkowym zabezpieczeniem płatności realizowanych kartą w internecie. Jeśli zakupiony towar do nas nie dotrze, zamówiona usługa okaże się niezgodna z opisem lub mamy zastrzeżenie dotyczące transakcji dokonanej kartą, możemy wnioskować o zwrot środków od banku, który jest wydawcą karty. Inne formy płatności, takie jak przelew lub płatność gotówką, nie dają takiego zabezpieczenia.
MIT: Może się tak zdarzyć, że zostanę przypadkowo obciążony zbliżając kartę do terminala z czytnikiem zbliżeniowym.
FAKT: Nie. Czytnik zbliżeniowy jest przez większość czasu nieaktywny, uaktywnia się – na krótką chwilę – tylko na wyraźne polecenie terminala płatniczego, gdy sprzedawca wprowadzi kwotę konkretnej transakcji. Po to, by czytnik „porozumiał się” z kartą z funkcją zbliżeniową, musi ona być zbliżona do czytnika na bardzo małą odległość – przy czym trzeba ją przytrzymać przy nim przez około pół sekundy. Karta nie może być obciążona tylko dlatego, że przeszliśmy z nią obok terminala z czytnikiem zbliżeniowym.
KARTY KREDYTOWE:
MIT: Posiadanie karty kredytowej uniemożliwi mi otrzymanie kredytu w banku.
PRAWDA: Spłacając kartę terminowo budujesz pozytywną historię kredytową – zyskasz dodatkowy argument w przypadku ubiegania się o kredyt.
MIT: Karta kredytowa wymaga dużej dyscypliny finansowej i ciągłego pilnowania terminów jej spłaty.
FAKT: Karta kredytowa oferuje wiele narzędzi i możliwości kontrolowania zarówno wydatków, jak i ich terminowej spłaty, np. comiesięczne wyciągi, dostęp do bankowości elektronicznej, aplikacje bankowe, czy powiadomienia z banku. Dodatkowo każdy właściciel karty kredytowej może samodzielnie ustalić limity transakcji, co pozwoli od razu zapanować nad wydatkami. Po drugie istnieje możliwość ustawienia automatycznej spłaty karty, co skutkować będzie tym, że to bank przypilnuje terminów za Ciebie.
MIT: Karta kredytowa jest droga.
FAKT: Obecnie karta kredytowa jest znacznie tańszym rozwiązaniem, niż jeszcze 10 lat temu – wtedy odsetki wynosiły ponad 20%, a dziś jest to 10% w skali roku. To mniej niż 1% miesięcznie, co w praktyce oznacza, że za każde pożyczone 100 zł odsetki za 1 miesiąc wyniosą nieco ponad 80 groszy. Za płacenie kartą w sklepach lub przez internet bank nie pobiera dodatkowych opłat. Co więcej, korzystanie z karty może być zupełnie darmowe, jeśli jej użytkownik stosuje się do zasad okresu bezodsetkowego, czyli tzw. grace period. Dodatkowo to właśnie karta kredytowa może przynieść znaczne korzyści finansowe, gdyż oferuje dostęp do wielu programów lojalnościowych i promocji.
A już wkrótce cz. 2 Faktów i mitów płatności w e-commerce.
VISA jest partnerem merytorycznym sekcji E-Płatności.
Promuj biznes na łamach Komerso.pl!