Jak system ERP może pomóc Twojemu e-sklepowi?

Jak system ERP może pomóc Twojemu e-sklepowi?

Artykuł przygotowany przez eksperta

Zastanawiałeś się, dlaczego niektóre firmy korzystają z różnego rodzaju oprogramowanie i czy jest to opłacalne? Jak w życiu, tak i w biznesie, podejmowanie decyzji staje się trudniejsze wraz ze wzrostem zakresu możliwości, które mamy do wyboru. Dziś wyjaśniamy, dlaczego prowadząc e-sklep powinieneś pomyśleć również o systemie ERP.

Technologie w e-commerce

Zaawansowanie technologiczne biznesów wciąż się zwiększa. Branża e-commerce przoduje, wykorzystując nowoczesne kanały sprzedaży oraz dotarcia do klientów. Rynek oferuje mnóstwo narzędzi, które ułatwiają pracę i zwiększają jej efektywność.

W wielu firmach funkcjonuje cały zestaw systemów i funkcjonalności. Grunt jednak, żeby używane technologie wspierały się nawzajem, uzupełniały i rozszerzały możliwości. Integracja narzędzi to klucz do sukcesu. Solidna podstawa, na której zbudujemy powodzenie firmy to system ERP, który, oprócz szeregu funkcjonalności dostosowanych do wszystkich obszarów pracy firmy, dba o prace zgodną z przepisami.

System ERP i jego możliwości

System ERP (Enterprise Resource Planning) to narzędzie, które służy do zarządzania przedsiębiorstwem. Firmy działające w branży e-commerce to nowoczesne przedsiębiorstwa, więc na pewno przyda się do ich prowadzenia stabilne oprogramowanie ERP, które porządkuje pracę poszczególnych działów firmy.

Taki system pomaga w gromadzeniu, przechowywaniu i analizie danych, które pochodzą z różnych obszarów działalności firmy. Informacje ze wszystkich obszarów zapisywane są w jednej bazie danych. Producenci ERP dbają, aby rozwiązania te były zgodne ze zmieniającymi się przepisami prawa. Dają w ten sposób swoim klientom pewność korzystania z rozwiązania zapewniającego bezpieczne prowadzenie biznesu.

Dodatkowo, systemy ERP można dostosować do specyficznych procesów zachodzących w firmie. Co więcej, pozwalają one na rozszerzanie funkcjonalność o kolejne dedykowane rozwiązania.

Jak skorzystać z oprogramowania ERP?

Rozwiązania tej klasy oferują wygodne formy zakupu – oprócz standardowej licencji „na własność”, taki system można wynająć. A jeśli interesuje nas skorzystanie z technologii chmurowej, nie musimy inwestować w sprzęt informatyczny do przechowywania danych. Wystarczy opłacić abonament u dostawcy takiego rozwiązania, aby korzystać z bezpiecznej infrastruktury i mieć dostęp do najnowszej wersji systemu.

Jak system ERP może pomóc Twojemu e-sklepowi?, Komerso.pl
źródło: materiały en

Systemy ERP oferują różne interfejsy. Dzięki temu mamy możliwość pracy zdalnej, za pośrednictwem różnych urządzeń – z poziomu komputera, na którym zainstalowany jest program, przez przeglądarkę internetową oraz urządzenia mobilne z systemem Android. Dostęp do danych firmowych jest wygodny i możliwy z dowolnego miejsca i o dowolnej porze.

Czy system ERP sprawdzi się w branży e-commerce?

Systemy ERP dają swoim użytkownikom szerokie możliwości. Które z nich sprawdzą się w branży e-commerce? Prześledźmy moduły (czyli składowe systemu ERP) szczególnie interesujące branżę e-commerce, na przykładzie oferty polskiego systemu enova365.

Dokumentacja i CRM

Przede wszystkim mamy do dyspozycji moduł Handel, który pozwala na wystawianie dokumentów sprzedaży, zakupu, ofertowania, ewidencji zamówień i obsługi wielu magazynów oraz moduł CRM, czyli narzędzie do kreowania, zarządzania i podtrzymywania relacji z klientami.

Księgowość

W zależności od strategii firmy, z poziomu systemu ERP można prowadzić także księgowość (pełną lub uproszczoną) lub obsługiwać procesy kadrowo-płacowe.

Analityka biznesowa

Dla osób, które potrzebują także wsparcia analityki firmy, dostępny jest moduł Business Intelligence agregujący dane sprzedażowe. Dzięki wygodnym wskaźnikom i wykresom, prezentuje on dane, z których pracownicy mogą wygodnie czerpać wiedzę o zachodzących w firmach procesach.

Integracja z e-sklepem

Na zintegrowanie systemu ERP z e-sklepami pozwala moduł e-Sklep konektor. Umożliwia on połączenie ze sklepami internetowymi działającymi na różnych platformach (Magento, PrestaShop, Shoper, WooCommerce). Funkcjonalność modułu pozwala na:

 • definiowanie wielu sklepów internetowych oraz konfigurowanie ich parametrów,
 • określanie widoczności towarów, ich grup i zdjęć w poszczególnych e-sklepach,
 • wysyłanie grup towarów, kart towarów wraz ze zdjęciami z systemu do e-sklepów,
 • wysyłanie stanów magazynowych (z magazynów określonych w konfiguracji e-sklepu),
 • pobieranie zamówień z e-sklepów,
 • zakładanie w systemie ERP kart kontrahentów, którzy założyli konta w e-sklepie,
 • aktualizację stanu realizacji zamówień,
 • możliwość zautomatyzowania synchronizacji za pomocą harmonogramu zadań.

Jak system ERP może pomóc Twojemu e-sklepowi?, Komerso.pl

Współpraca z firmami kurierskimi

Kolejnym przydatnym dla branży e-commerce narzędziem jest zintegrowanie systemu ERP z systemami firm kurierskich. Moduł Kurierzy umożliwia współpracę z systemami firm kurierskich bez konieczności logowania się do witryn internetowych kuriera. Daje możliwość rejestrowanie przesyłek, pobieranie listów przewozowych i etykiet oraz zamawianie kuriera (odbiór przygotowanych do wysłania paczek). Jeden system ERP może współpracować z wieloma systemami kurierskimi.

Harmonogram zadań

Pracę systemu usprawni Harmonogram zadań, czyli część systemu, dzięki której akcje wcześniej wykonywane przez użytkownika będą inicjowane w określonym czasie lub w momencie wystąpienia konkretnego zdarzenia w systemie. Harmonogram zadań cyklicznie sprawdza, czy w bazie danych istnieją konkretne zadania do wykonania. Zmniejsza on pracochłonności obsługi ważnych czynności, liczbę błędów użytkowników oraz przyspiesza przepływ procedur i dokumentów między różnymi działami i pracownikami firmy.

Para idealna

Dzięki obsłudze biznesu z poziomu systemu ERP, nie robisz dwa razy tego samego. W jednym systemie wykonujesz coś, co automatycznie jest wysyłane do drugiego i na odwrót. Po stronie oprogramowania ERP odbywa się proces logistyczny i sprzedażowy. Realizowane są zamówienia, które „wpadają” przez sklep internetowy.

System ERP:

 • wysyła towary do e-sklepu,
 • aktualizuje stany magazynowe,
 • przesyła zdjęcia towarów do e-sklepu,
 • pobiera zamówienia.

Oczywiście zanim w systemie ERP będziemy mogli realizować czynności związane z obsługą, fakturami i danymi na temat zamówień, musimy posiadać dobrze działający sklep internetowy. Pełni on tutaj rolę handlowca – musi zainteresować klienta ofertą, zaoferować dogodne warunki zakupu. Kiedy klient złoży zamówienie, wszystkie cenne informacje z witryny internetowej trafią bezpośrednio do systemu ERP. Pozwoli nam to na zaoszczędzenie czasu i skrócenie czasu wysyłki towaru do zamawiającego.

Jak system ERP może pomóc Twojemu e-sklepowi?, Komerso.pl

Jakie korzyści da nam system ERP?

Dzięki sprzedaży realizowanej poprzez e-sklep zasięg odbiorców oferty jest bardzo duży. W zasadzie sklep internetowy daje możliwość dotarcia do obiorców bez względu na ich miejsce zamieszkania. Dzięki wygodzie rozwiązań online, klienci mogą na bieżąco zapoznawać się z ofertą e-sklepu, filtrować listy zakupów po swoich preferencjach, a także czekać na dogodne promocje.

E-sklep zintegrowany z systemem ERP to korzyści dla właściciela biznesu, który będzie miał dobry dostęp do danych firmowych i będzie mógł skupić się na efektywnym rozwijaniu swojej firmy.

Rozwiń ofertę swojego e-sklepu wybierając system ERP i dzięki temu:

 • prowadź swój biznes z poziomu jednego systemu,
 • nie martw się zmianami w przepisach,
 • połącz wszystkie kanały sprzedaży,
 • łatwo zarządzaj kurierami,
 • automatyzuj powtarzalne czynności,
 • usprawnij pracę i szybciej realizuj zamówienia do klientów,
 • na bieżąco monitoruj kondycję firmy,
 • rozwijaj biznes dzięki dopasowanym narzędziom.

Jeśli dowiedzieć się, w jaki sposób system ERP pomoże Twojemu biznesowi, sprawdź wersję demo i przekonaj się, czy to rozwiązanie również dla Ciebie.

O autorze:

Jak system ERP może pomóc Twojemu e-sklepowi?, Komerso.pl
Małgorza

Małgorzata Łukasik

Konsultant projektu Handel enova365

Ma wieloletnie doświadczenie we wdrażaniu systemów ERP w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Zaangażowana w rozwój produktów enova365 dedykowanych dla branży e-handlu.


Promuj biznes na łamach Komerso.pl!

Zobacz możliwości reklamy w portaluRedakcja
Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Najnowsze artykuły

Jak system ERP może pomóc Twojemu e-sklepowi?

Send this to a friend