Headless e-commerce – co to jest?

Headless e-commerce – co to jest?

W poszukiwaniu rozwiązań na sprawne i efektywne prowadzenie sklepów internetowych można się natknąć na technologię headless, która ma zapewniać szybkość wprowadzania zmian, niemal nieograniczoną swobodę rozwoju i niezależność w kreowaniu doświadczeń użytkowników. Czy warto rozważyć wdrożenie headless w swoim e-sklepie? 

Standardowa struktura e-sklepu

Zrozumienie, czym jest technologia headless e-commerce, nie jest możliwe bez rozgryzienia, z czego składa się typowa struktura sklepu internetowego w klasycznych systemach CMS. Obejmuje ona trzy elementy. Pierwszym z nich jest baza danych, która zawiera wszystkie informacje niezbędne do prowadzenia sklepu internetowego. W bazie tej znajdują się między innymi nazwy i opisy produktów, ich zdjęcia oraz ceny. Kolejny element to warstwa front-end, czyli warstwa wyświetlająca informacje końcowe użytkownikom. Innymi słowy, jest to wszystko to, co widzi klient, odwiedzając e-sklep. Ostatni składnik to warstwa back-end, która pobiera i przetwarza informacje z wymienionej wyżej bazy danych. Na tym poziomie działają wszystkie narzędzia, systemy i procesy, które odpowiadają za obsługę operacji i płynne działanie sklepu internetowego. W standardowym e-sklepie wszystkie opisane elementy, czyli warstwa front-end, warstwa back-end i baza danych działają wspólnie. 

Czym jest headless e-commerce?

Headless e-commerce jest nową koncepcją w zakresie tworzenia oprogramowania dla e-sklepów. Innowacyjność technologii headless e-commerce polega na oddzieleniu front-endu od back-endu sklepu internetowego, czyli tego, co widzi klient, od zaplecza technicznego odpowiedzialnego za funkcjonowanie sklepu. Komunikacja między nimi jest możliwa dzięki API, przy czym niezależność tych warstw daje swobodę w zakresie prezentacji treści, ponieważ nie jest ona ściśle związana z żadną ściśle określoną strukturą. Oddzielenie tych warstw pozwala także na aktualizowanie front-endu bez wprowadzania modyfikacji w warstwie back-end. Jednak co to oznacza dla sklepów internetowych w praktyce? 

Zalety headless e-commerce 

Sklep internetowy korzystający z technologii headless e-commerce zyskuje swobodę w prezentacji treści oraz w tworzeniu unikalnego user experience. Jest to możliwe dzięki łatwiejszemu niż kiedykolwiek wcześniej wdrażaniu nowych rozwiązań oraz integrowaniu sklepu z rozwiązaniami zewnętrznymi. Sprzedawcy zyskują także możliwość szybkiego i sprawnego wdrażania nowych kanałów sprzedaży, które będą działać w oparciu o wspólne źródło danych. Technologia pozwala także na wykorzystanie dowolnych języków programowania i frameworków. Wszystko to umożliwia dynamiczny rozwój e-sklepu, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. 

Headless e-commerce – co to jest?, Komerso.pl
źródło: shutterstock

Czy headless e-commerce to dobry wybór?

Nowe podejście do tworzenia architektury e-sklepu jest niezwykle ciekawą koncepcją. Jednak nie wszystkie sklepy w równym stopniu skorzystają z korzyści, jakie niesie headless e-commerce. Jest to doskonała technologia przede wszystkim dla tych, którzy dużą wagę przykładają do tworzenia i rozwoju oryginalnego i unikalnego customer experience. Oddzielenie front-endu od back-endu ułatwi też pracę tym sklepom internetowym, które koncentrują się na pozyskiwaniu klientów, zwiększaniu sprzedaży i promowaniu marki dzięki content marketingowi. Korzystanie z niezależnej warstwy front-end ułatwia publikowanie rozbudowanych, dynamicznych treści. 

Headless e-commerce to także opcja dla e-sklepów, którym zależy na kreowaniu spójnych doświadczeń klientów na wszystkich platformach i urządzeniach oraz na każdym etapie ścieżki zakupowej. Jest to również świetne rozwiązanie dla tych sklepów internetowych, które obsługują międzynarodowy rynek.  

Podsumowując, headless to technologia, która wydaje się optymalna dla firm z branży e-commerce, gdyż funkcjonują one w dynamicznie zmieniającym się środowisku, a umiejętność dostosowywania się do zmian decyduje o sukcesie na rynku. Nie bez powodu z technologii headless już dziś korzystają takie marki jak Amazon czy Zalando, a rozwiązanie będzie się stopniowo upowszechniać. Dziś zaimplementowanie technologii headless w sklepie internetowym może być skutecznym sposobem na zyskanie przewagi konkurencyjnej.  


Promuj biznes na łamach Komerso.pl!

Zobacz możliwości reklamy w portalu



Alina Fijałkowska
Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Najnowsze artykuły

Headless e-commerce – co to jest?

Send this to a friend