Jak sprzedawać na Instagramie? Pierwsze kroki

Jak sprzedawać na Instagramie? Pierwsze kroki

Jeśli chcesz rozpocząć internetową sprzedaż, Instagram to doskonałe miejsce nie tylko do dystrybucji, ale i promocji Twojej marki. Założenie sklepu na platformie jest szybkie, proste i nie wymaga dużej inwestycji. Sprawdź, jak sprzedawać na Instagramie.

Dlaczego warto sprzedawać na Instagramie?

Obecnie sprzedaż przez Instagram jest niezwykle atrakcyjną opcją dla przedsiębiorców. Dzięki ogromnej popularności tej platformy społecznościowej i jej szerokiemu zasięgowi można dotrzeć do ogromnej liczby potencjalnych klientów zarówno lokalnie, jak i globalnie. Instagram oferuje również wiele narzędzi, które umożliwiają efektywną promocję i sprzedaż produktów lub usług.

Sprzedawcy mogą bez trudu oznaczać produkty na zdjęciach lub w relacjach, tworzyć kolekcje i katalogi, a nawet przenosić się bezpośrednio do witryny w celu dokonania zakupu. Cały ten proces można zrealizować w zaledwie kilka minut, co sprawia, że sprzedaż przez Instagram jest niezwykle szybka i wygodna. Posty z oznaczonymi produktami nie tylko pojawiają się na Twoim profilu, ale również w zakładce Eksploruj, zwiększając tym samym szanse na dotarcie do nowych potencjalnych klientów.

Możliwość oznaczania produktów ze sklepu w postach stanowi doskonałą okazję do zwiększenia sprzedaży. Często zdarza się, że użytkownicy są zainteresowani konkretnymi przedmiotami widocznymi na zdjęciach, ale z różnych przyczyn nie pytają o nie. Dzięki oznaczeniom w postach mogą jednak natychmiastowo znaleźć i zakupić te produkty. Instagram umożliwia oznaczanie aż pięciu produktów w pojedynczym poście, a w przypadku karuzeli nawet dwudziestu.

Sprzedaż przez Instagram – od czego zacząć?

Jak sprzedawać na Instagramie? Przede wszystkim musisz skonfigurować swoje konto jako Profil firmowy. Dzięki temu zyskasz dostęp do funkcji niedostępnych dla kont prywatnych, takich jak narzędzia reklamowe. Z ich pomocą stworzysz kampanie reklamowe, które zwiększą widoczność Twojej marki i dotrą do większej liczby potencjalnych klientów. Ponadto profile firmowe umożliwiają dodawanie przycisków CTA zachęcających użytkowników do zakupu lub kontaktu. Otrzymasz również dostęp do statystyk, które pomogą Ci monitorować wyniki działań, analizować zasięg i zaangażowanie odbiorców.

statystyki na Instagramie
źródło: unsplash.com

Sprzedaż przez Instagram staje się znacznie prostsza po założeniu sklepu. Proces tworzenia sklepu na tej platformie jest niezwykle łatwy i intuicyjny. Po zalogowaniu się do aplikacji wystarczy przejść do „Ustawień konta”, a następnie wybrać zakładkę „Firma”. Tam znajdziesz opcję „Zarejestruj się w usłudze Zakupy”. Po kliknięciu „Kontynuuj” będziesz mógł wybrać katalog produktów, z którym chcesz się połączyć. Na koniec wystarczy potwierdzić wprowadzone dane i voilà! Twój sklep na Instagramie jest gotowy do działania.

Głównym narzędziem do dodawania nowych produktów jest katalog produktów na Facebooku, którym możesz zarządzać z poziomu Menadżera katalogów lub Menedżera firmy. Po połączeniu kont, weryfikacji i dodaniu produktów do katalogu, możesz rozpocząć promowanie swoich produktów na Instagramie, oznaczając je na zdjęciach.

Jak sprzedawać na Instagramie bez sklepu internetowego?

Sklep na Instagramie możesz zintegrować z własnym e-commercem. Aby prowadzić internetową sprzedaż, Instagram nie wymaga jednak zakładania sklepu internetowego. Niezależnie od tego, czy prowadzisz działalność gospodarczą, czy sprzedajesz na mediach społecznościowych, musisz przestrzegać przepisów dotyczących praw konsumentów.

Przy sprzedaży na platformach społecznościowych nie jest konieczne zakładanie działalności gospodarczej.  Przychód ze sklepu nie może przekroczyć w żadnym miesiącu 75% minimalnego wynagrodzenia, określonego w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, czyli ok. 2700 zł brutto (stan na lipiec 2023). Podejmując się działalności nierejestrowanej, w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie jest dozwolone także prowadzenie działalności gospodarczej.

W regulaminie platformy znajdują się też wymagania wewnętrzne, które trzeba spełnić, aby rozpocząć sprzedaż. Instagram wymaga od przedsiębiorców rejestracji firmy w odpowiednim kraju i założenia profilu firmowego na Instagramie połączonego z kontem na Facebooku bez ograniczeń wiekowych lub regionalnych. Konieczne jest także powiązanie profilu z katalogiem produktów na Facebooku poprzez dodanie sekcji „Sklep na Facebooku” na fanpage’u oraz połączenie strony na Facebooku z kontem na Instagramie.

Sprzedaż przez Instagram można sfinalizować na wiele sposobów. Obecnie przedsiębiorcy korzystają z wiadomości prywatnych, linków sprzedażowych w bio profilu i transmisji na żywo. Najpopularniejszym rozwiązaniem wydaje się komunikacja przez DM. Klienci mogą kontaktować się bezpośrednio w celu zakupu, jednak taka sprzedaż może być czasochłonna. Link w bio z kolei umożliwia przekierowanie klientów na stronę lub blog z opisanymi produktami bądź usługami.

Pamiętaj, że estetyka i atrakcyjny wygląd Twojego profilu oraz zdjęć produktowych są niezwykle istotne. Postaw na harmonijny układ graficzny oraz spójną paletę kolorów. Dzięki temu przyciągniesz uwagę potencjalnych klientów. Instagram to nie tylko platforma sprzedażowa, ale także narzędzie do budowania marki. Kluczowe jest zaangażowanie się w interakcję z użytkownikami, odpowiadanie na komentarze i reagowanie na wiadomości prywatne. Użytkownicy częściej decydują się na zakup od marek, z którymi czują emocjonalne połączenie i mają pozytywne doświadczenia. Dlatego warto poświęcić czas na budowanie relacji i tworzenie pozytywnych doświadczeń.


Promuj biznes na łamach Komerso.pl!

Zobacz możliwości reklamy w portaluNatalia Walczak
Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Najnowsze artykuły

Jak sprzedawać na Instagramie? Pierwsze kroki

Send this to a friend