Jak wybrać dobry serwer VPS?

Jak wybrać dobry serwer VPS?

Artykuł partnera

Serwer VPS (od ang. Virtual Private Server – w wolnym tłumaczeniu: “wirtualny serwer prywatny”) – powstaje w wyniku wirtualnego podziału fizycznego serwera na kilka mniejszych maszyn. Każda z nich jest właśnie serwerem VPS – i każdą z nich możesz kupić lub wynająć od właściciela fizycznego serwera, na którym są umieszczone VPS – y!

Dla kogo są serwery VPS?

Dla każdego, kto dla swoich celów prywatnych lub ze względu na prowadzoną działalność biznesową chciałby posiadać własny serwer. Jeśli nie chcesz lub nie potrzebujesz inwestować w dużą, fizyczną maszynę, której koszty obsługi mogą zdecydowanie przerosnąć korzyści z jej posiadania – serwer wirtualny to rozwiązanie właśnie dla Ciebie!

Czy nie lepiej jednak zdecydować się na hosting?

Serwer VPS zapewnia Ci zdecydowanie większą swobodę. Decydując się na wirtualny serwer, stajesz się posiadaczem całej maszyny. Hosting tymczasem ogranicza się do wynajęcia przestrzeni dyskowej i zasobów procesora cudzego serwera.

Obecnie serwer VPS może stać się opłacalnym rozwiązaniem nawet dla osób i firm, które prowadzą jedynie pojedynczą stronę WWW. Na rynku pojawiły się bowiem małe i tanie serwery VPS. Mogą stać się one alternatywą dla hostingu, który w przyszłości może zostać nawet całkowicie wyparty przez nią z rynku.

Najważniejsze parametry, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze serwera VPS

1. Jaki procesor ma fizyczny serwer, na którym będzie umieszczony Twój serwer wirtualny? Do sprostania kilku dużym projektom potrzebne będą urządzenia najwyższej klasy (np. 8vCore @2GHz); jeśli interesują Cię jednak usługi proste (np. prowadzenie pojedynczej strony WWW), wystarczy Ci w zupełności 1vCore @2GHz.

2. Jaką pamięcią RAM będziesz dysponował? Im jej więcej, tym lepszy będzie Twój serwer VPS! Absolutnym minimum, oferowanym w podstawowych pakietach, jest 1 GB RAM; serwery bardziej zaawansowane zaoferują Ci nawet 16 GB.

3. Jaka jest maksymalnie dostępna pojemność dyskowa (SSD NVMe)? Dopasuj ją do swoich oczekiwań, tj. do rodzaju usługi, z jakiej zamierzasz korzystać na swoim nowym serwerze wirtualnym.

4. Jaką technologię wirtualizacji zastosowano do stworzenia Twojego wirtualnego serwera? Obecnie na rynku jest dostępnych wiele różnorodnych narzędzi do budowy środowiska wirtualnego. Warto zapytać osobę, od której kupimy lub wynajmiemy VPS, jakiej używa, tak, aby móc wybrać ofertę z technologią zużywającą minimum zasobów serwera na swoją pracę.

5. Ile adresów IP otrzymasz wraz ze swoim nowym serwerem VPS? Obecnie możesz bez najmniejszego problemu dostać w pakiecie z serwerem nie tylko jeden, ale aż siedem dodatkowych adresów IP!

6. Czy sprzedawca/wynajmujący serwer VPS gwarantuje Ci odpowiednią wartość SLA? Od niej zależy gwarantowana ciągłość działania usługi. I tak na przykład 99% SLA oznacza gwarancję ciągłego działania Twojego nowego VPS – a przez 99% czasu w skali miesiąca kalendarzowego.

7. Czy wraz z VPS-em otrzymasz dedykowany panel administracyjny? To niezbędne narzędzie do wygodnego zarządzania serwerem.

Standardowymi składowymi dobrego panelu administracyjnego będą:
– panel klienta – wykorzystywany do najprostszych operacji (jak instalacja systemu, jego zatrzymanie, start czy reset).
– plesk panel – administrowanie najważniejszymi funkcjami; do jego obsługi nie jest konieczna znajomość Linuxa.
– konsola SSH – zarządzanie serwerem z wykorzystaniem wiersza poleceń.

Ważna uwaga na koniec – pamiętaj, aby wybierając serwer VPS zagwarantować sobie możliwość zmiany wszystkich wymienionych parametrów! Łatwo może się przecież zdarzyć, że chociaż dzisiaj potrzebujesz serwera jedynie do prowadzenia strony internetowej, to w przyszłości Twoje potrzeby się zwiększą. A zatem będziesz potrzebował serwera VPS o lepszych parametrach!

Artykuł partnera


Promuj biznes na łamach Komerso.pl!

Zobacz możliwości reklamy w portalu



Redakcja
Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Najnowsze artykuły

Jak wybrać dobry serwer VPS?

Send this to a friend