Polacy coraz chętniej korzystają z dostaw kurierskich do punktu

Polacy coraz chętniej korzystają z dostaw kurierskich do punktu

Na terenie których miast odbierano najwięcej przesyłek w punktach? Które punkty cieszyły się największą popularnością? Gdzie najczęściej Polacy odbierali paczki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w treści poniżej.

Sendit, największy w Polsce broker usług kurierskich i właściciel serwisu Bliskapaczka.pl, specjalizującego się w dostawach do punktu, sprawdził, w jaki sposób Polacy korzystali z przesyłek kurierskich dostarczanych do punktów w 2018 roku za pośrednictwem ich platformy.

Dostawy w punkt z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. Nie ma w tym nic dziwnego – usługi realizowane są przez sprawdzone, godne zaufania firmy kurierskie, a sam odbiór przesyłki jest niezwykle wygodny. Nie wymaga obecności pod wskazanym adresem i jest elastyczny – przesyłkę możemy odebrać w najbliższym punkcie, w dogodnym dla nas czasie.

Wraz ze wzrostem zainteresowania tego typu rozwiązaniem, rośnie liczba punktów, która w 2018 roku wyniosła 25 000, wzrastając o kolejne 7 000 w stosunku do roku poprzedniego. Co istotne, punkty to już nie tylko paczkomaty, ale wiele sieci i lokalizacji jak m.in. sklepy, kioski, placówki Poczty Polskiej. Misją serwisu Bliskapaczka.pl jest właśnie pomoc w odnalezieniu najbardziej dogodnego rozwiązania – od wyboru firmy kurierskiej, po miejsce, do którego zostanie przywieziona paczka.

Dostawy do punktów popularne nie tylko w największych miastach

Jak wykazały dane firmy Sendit, w 2018 roku najwięcej przesyłek dostarczono do punktów za pośrednictwem platformy Bliskapaczka.pl na terenie największych miast Polski, takich jak kolejno m.in.: Warszawa z wynikiem 33 047, Kraków – 13 639, Wrocław – 13 131, Poznań – 8 999, Gdańsk – 8 865, Gdynia – 4 077, Rzeszów – 2 937 czy Opole z wynikiem 1 917.

Chociaż najwięcej, bo 27,4% wszystkich dostaw do punktów odnotowano w największych miastach Polski powyżej 500 000 mieszkańców, zaraz za nią plasują się miasta dawniej wojewódzkie, o zaludnieniu w przedziale 100 000 – 500 000 z wynikiem 26,9%. Za nimi, kolejno: miasta od 30 001 do 100 000 mieszkańców – 22,1%, miasteczka od 10 001 do 30 000 z udziałem 17,1% oraz niewielkie miejscowości do 10 000 mieszkańców, na terenie których dostarczanych jest 6,5% wszystkich przesyłek do punktów.

Polacy coraz chętniej korzystają z dostaw kurierskich do punktu, Komerso.pl
źródło: shutterstock.com

Zaskakujące były wyniki dotyczące liczby odbiorów w punktach w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, gdyż okazuje się, że współczynnik ten jest najwyższy w mniejszych miejscowościach, często należących do aglomeracji miejskich. Liderem pod tym względem w 2018 roku była miejscowość Koziegłowy z wynikiem 59,5, a za nią, kolejno, m.in.: Podkowa Leśna z wynikiem 45, Przecław – 39,2, Siechnice – 38,8, Dobra – 32,4 czy Serock z wynikiem 30,8. Dla porównania, spośród dużych miast (pow. 500 000 mieszkańców), najlepiej w tym rankingu wypadł Wrocław, który uplasował się na 33 pozycji z wynikiem 20,8. Warszawa zajmuje okrągłe, 50 miejsce z wynikiem 19,2. Można więc zauważyć, że dostawa do punktów jest najpopularniejsza wśród mieszkańców małych miejscowości.

Jak się okazuje, najwięcej paczek w punkt Polacy zamawiają w okresie przedświątecznym i świątecznym, tj. w październiku, listopadzie oraz grudniu, który dominuje pod tym względem. Z kolei najmniej – na przełomie wiosny i lata.

Dostawa do punktu vs. tradycyjne dostawy kurierskie pod drzwi

Tradycyjne przesyłki kurierskie pod drzwi wciąż cieszą się wśród Polaków największą popularnością, jednak z roku na rok rośnie również zainteresowanie dostawami do punktów. Jak wynika z danych platformy Sendit.pl, ich liczba w 2018 roku – w stosunku do poprzedniego – wzrosła o blisko 39%.

Interesujące wydają się również najchętniej wybierane przez Polaków punkty dostaw – w 2018 najwięcej przesyłek, spośród 25 000 punktów w całej Polsce, odebrano w paczkomatach InPost przy ul. Jerzego Bajana 1 we Wrocławiu z wynikiem 345. Punkt zlokalizowany jest przy hali Tęcza cieszącej się popularnością wśród mieszkańców osiedli Gądów i Na Skrzydlatej, ale również z powodu umiejscowienia w pobliżu istotnej linii tramwajowej łączącej osiedla z centrum miasta. Wśród liderów znalazł się również warszawski punkt InPost przy Al. Komisji Edukacji Narodowej 14 przy stacji metra na Kabatach z wynikiem 329 oraz w Poznaniu, przy ul. Opieńskiego 1 – z liczbą 325. Punkt zlokalizowany jest w okolicy dużych osiedli mieszkalnych w bezpośrednim sąsiedztwie istotnej linii tramwajowej.

Które firmy kurierskie realizowały najwięcej dostaw w punkt?

W 2018 roku największą popularnością cieszyły się punkty InPost, w których Polacy odebrali ponad 76% wszystkich paczek. Zdecydowanie mniej przesyłek odnotowano kolejno w:  Kioskach Ruchu, placówkach Poczty Polskiej, DPD oraz UPS.

Źródło: informacja prasowa 


Promuj biznes na łamach Komerso.pl!

Zobacz możliwości reklamy w portaluRedakcja
Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Najnowsze artykuły

Polacy coraz chętniej korzystają z dostaw kurierskich do punktu

Send this to a friend