Sport – jaką rolę odgrywa w życiu przedsiębiorcy?

Sport – jaką rolę odgrywa w życiu przedsiębiorcy?

Artykuł Partnera

Obiegowa opinia stwarza taki przekaz, iż sport to samo zdrowie. Jednak podejmowanie wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej może nam dać o wiele więcej korzyści, niż jesteśmy w stanie przewidzieć. Sport wpływa nie tylko na poprawę naszego ogólnego zdrowia oraz kondycji, lecz również pozytywnie oddziałuje na nasz nastrój. Podczas uprawiania sportu mamy więcej energii, lepszy humor oraz samopoczucie. Jaką rolę może odgrywać w życiu przedsiębiorcy? Podpowiadamy.

Dlaczego warto uprawiać sport?

Sport ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Składa się na to wiele czynników. Ćwiczenia fizyczne powodują, że wzrasta produkcja tak zwanych hormonów szczęścia, czyli endorfin. Powstają one bezpośrednio w przysadce mózgowej i to właśnie one odpowiadają za radość i szeroki uśmiech, który bardzo często widnieje na twarzach sportowców nawet po intensywnych treningach czy zawodach. Sport dobrze wpływa również na nasz układ nerwowy. Mózg jest wtedy lepiej ukrwiony i odżywiony, a także wzrasta ekspresja białka BDNF, który reguluje działanie neuroprzekaźników i wzmacnia odbiór sygnałów między komórkami nerwowymi.

Uprawianie sportu podnosi także samoocenę. Wpływ wykonywania jakiejkolwiek aktywności fizycznej idzie w parze z poprawą wyglądu sylwetki. Dzięki niemu wzrasta wiara we własne możliwości, poprawia się nastrój oraz samopoczucie, a dzięki temu sami na siebie patrzymy bardziej przychylnym okiem. Co za tym idzie, regularna aktywność sprawia, że mięśnie ulegają wzmocnieniu. Poprawia się także wydolność narządów wewnętrznych, a tym samym organizm może dłużej funkcjonować na zwiększonych obrotach.

Sport to świetny reduktor stresu. Za niego odpowiedzialny jest z kolei kortyzol. Regularna i umiarkowana aktywność fizyczna zmniejsza jego wydzielanie. Tym samym zmniejsza się napięcie nerwowe, a także stajemy się bardziej odporni na sytuacje stresowe w przyszłości. Co za tym idzie, niski poziom kortyzolu wpływa na odporność organizmu. Układ immunologiczny poprawia się również dzięki lepszej wydolności serca, do której przyczynia się regularny sport. To nie koniec pozytywnego wpływu aktywności fizycznej na nasze ciało. Regularny wysiłek odmładza nas nawet o 30 lat. Jest to ściśle powiązane z poprawą wydolności organizmu i redukcją wspomnianego wcześniej stresu. Poprawia także napięcie i koloryt skóry. Nawet delikatny rozrost tkanki mięśniowej powoduje, że skóra jest lepiej napięta oraz elastyczna.

Sport w sferze przedsiębiorców – jaką aktywność fizyczną wybrać?

Szczególnie w branży przedsiębiorczej uprawianie sportu może przynieść niebywałe korzyści. Jednak aby czerpać z nich przyjemność, ważne jest odpowiednie dobranie zajęć sportowych. Warto to robić nie tylko do naszych fizycznych możliwości, ale także do preferencji i osobowości. Dla osób spokojnych i precyzyjnych lepiej sprawdzą się zajęcia jogi, zaś dla niecierpiących siedzenia w miejscu lepiej sprawdzi się siłownia, aerobik bądź bieganie.

Przedsiębiorcy są taką grupą pracowniczą, którzy narażeni są na ciągły stres, odbieranie mnóstwa telefonów i konieczność wdrażania ciągle nowych pomysłów. Aby chwilowo odpocząć od tego szybkiego tempa, polecana jest joga. Odpręża, relaksuje cały organizm i sprawia, że możemy w łatwy i przyjemny sposób wyciszyć myśli. Dodatkowo poprawia napięcie skóry i uelastycznia całe ciało.

Jeśli jesteśmy tymi osobami, które nie lubią spędzać czasu w pozycji siedzącej, lepiej sprawdzi się jazda na rowerze. Może być czystą rekreacją, a przy tym sposobem na dotarcie do celu. Wiele osób woli przesiąść się z samochodu na jednoślad, ponieważ można w łatwy i przyjemny sposób uniknąć wielogodzinnych korków, lecz także ma wpływ na zdrowie. Chroni przed miażdżycą, powoduje wzrost wytrzymałości mięśni i obniża poziom złego cholesterolu. Następuje również redukcja napięcia i stresu, który przedsiębiorcom towarzyszy on niemal na co dzień. Rowery to zatem świetna alternatywa dla transportu oraz regularnego uprawiania ulubionego hobby.

Jeżeli jednak nie chcemy wykorzystywać żadnego dodatkowego sprzętu, możemy przerzucić się na bieganie. Poprawi ono naszą kondycję, a także samopoczucie. Regularne przebieżki dotleniają mózg, podnoszą wytrzymałość i przeciwdziałają depresji. Chronią także przed chorobą wieńcową, i – co dla wielu może być bardzo istotne – spala kalorie. W przypadku treningów interwałowych ten proces trwa nawet przez długi czas po wysiłku.

Coraz bardziej modną formą rekreacji dla osób w każdym wieku jest taniec. Oferuje on aktywność fizyczną tym, którzy nie czują się sportowcami. Pozwala on uzyskać i utrzymać formę, poprawia elastyczność ciała oraz ułatwia poznanie własnych możliwości pod kątem różnych figur. Poprawia on także postawę i równowagę. Taka forma aktywności umożliwia nawiązywanie nowych kontaktów i więzi i sprawia, że możemy zrelaksować się na godzinę lub więcej. W branży przedsiębiorczości redukcja stresu i wyciszenie myśli związanych z pracą może być nieraz zbawienne. Dbamy o siebie i swoje ciało.

Artykuł Partnera


Promuj biznes na łamach Komerso.pl!

Zobacz możliwości reklamy w portaluPartner
Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Najnowsze artykuły

Sport – jaką rolę odgrywa w życiu przedsiębiorcy?

Send this to a friend