Sprzedaż produktów cyfrowych w sklepie internetowym – o czym warto wiedzieć?

Sprzedaż produktów cyfrowych w sklepie internetowym – o czym warto wiedzieć?

Sprzedaż produktów cyfrowych, czyli produktów dostępnych wyłącznie w wersji elektronicznej, takich jak e-booki, gry, pliki audio, pliki wideo, grafiki czy szablony, to doskonały pomysł na biznes. Co warto na ten temat wiedzieć?

Korzyści ze sprzedaży produktów cyfrowych

Do wyprodukowania materialnych wyrobów potrzeba odpowiednich surowców, maszyn, zasobów magazynowych i wielu innych elementów. Tymczasem stworzenie pliku cyfrowego nie wymaga dużych nakładów finansowych. Produkt cyfrowy można stworzyć samodzielnie, ewentualnie z pomocą kilku specjalistów takich jak graficy czy copywriterzy, stosunkowo szybko uzyskując gotowy do wprowadzenia na rynek produkt. Nie trzeba też tworzyć licznych kopii i wersji, aby zabezpieczyć popyt. Prowadząc sprzedaż produktów cyfrowych nie też konieczności podejmowania współpracy z firmami kurierskimi. I co najważniejsze – sprzedaż produktów online może być całkowicie zautomatyzowana!

Kto powinien tworzyć i sprzedawać pliki cyfrowe?

Różnorodność dostępnych formatów sprawia, że pliki cyfrowe może tworzyć i sprzedawać każdy, kto ma do zaoferowania ciekawy i użyteczny content. Na pewno do najpopularniejszych należą ebooki, webinary, gry, pliki muzyczne, podcasty i filmy. Klienci chętnie kupują też plany treningowe i dietetyczne, gazety i magazyny, kalendarze i planery, zeszyty ćwiczeń, wzory dokumentów i wiele innych plików. Oczywiście, aby konsumenci byli skłonni zapłacić za zasoby, których alternatywy mogą bez trudu znaleźć w internecie za darmo, trzeba zagwarantować im najwyższą jakość. Co to oznacza w praktyce? To, że musimy proponować kompleksowe rozwiązania o przemyślanej strukturze, wygodne, inspirujące i unikalne. Wszelkie treści muszą być rzetelne i wiarygodne. Przykładowo poradniki w formie ebook’ów powinny zawierać syntezę wiedzy na dany temat przekazaną w atrakcyjny sposób, wzory dokumentów powinny być tak przygotowane, by od razu móc je zastosować w praktyce, a planery powinny wyróżniać się użytecznością, wyjątkową szatą graficzną lub innymi cechami.

Skuteczna sprzedaż i promocja plików cyfrowych

Pliki cyfrowe można sprzedawać w zwykłym sklepie internetowym. Istnieją specjalne wtyczki i aplikacje, które nie tylko ułatwiają, ale wręcz w pełni automatyzują sprzedaż. Kluczowe jest w tym wypadku nie samo wprowadzenie produktu na rynek, ale jego efektywna promocja. Dlatego też priorytetem jest określenie grupy docelowej, tak aby działania marketingowe były skierowane w dobrą stronę. Trzeba też przeanalizować rynek i przyjąć właściwą politykę cenową. Następnie można przystąpić do działań promocyjnych. W tym wypadku świetnie sprawdzają się działania w mediach społecznościowych, jak i płatne kampanie reklamowe w kanałach, z których udaje się pozyskać największy ruch na stronie.

Jeśli promowany produkt cyfrowy ma być jednym z wielu produktów dostępnych w sklepie internetowym, to warto postawić na przyciągające wzrok bannery reklamowe oraz dedykowaną zakładkę, na której znajdą się niezbędne informacje, podkreślające wyróżniki proponowanego produktu. Warto pomyśleć o łączeniu sprzedaży produktów fizycznych z cyfrowymi. Jeśli zaś sprzedaż wybranego produktu cyfrowego jest podstawą działalności, to warto stworzyć prostą stronę typu one page, która będzie jego swoistą wizytówką.

Obowiązek informacyjny

Wprowadzając produkty cyfrowe na rynek, trzeba zadbać o dopełnienie obowiązku informacyjnego. Przede wszystkim trzeba w przejrzysty sposób wyjaśnić sposób dostarczenia treści. Konieczne jest też określenie praw dotyczących użytkowania i kopiowania zakupionych materiałów, z uwzględnieniem ochrony praw autorskich. Klient musi też otrzymać szczegółową informację na temat wymagań dotyczących sprzętu i oprogramowania komputerowego niezbędnego do odtworzenia pliku cyfrowego. Trzeba uwzględnić też takie dane jak wielkość pliku, konieczność aktualizacji czy też ewentualne ograniczenia w zakresie ilości lub czasu odtworzeń.

Ważną kwestią jest też udzielenie informacji, że kupujący, wyrażając zgodę na dostarczenie treści cyfrowych, traci prawo do odstąpienia od umowy. Taką zgodę trzeba od kupującego wyegzekwować w momencie dokonywania zamówienia, gdyż w innym przypadku konsument będzie miał prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 12 miesięcy, nawet jeśli z zakupionego dobra cyfrowego korzystał.

Podsumowując, sprzedaż produktów cyfrowych wymaga zdecydowanie mniej zaangażowania niż sprzedaż produktów fizycznych. Minimalne nakłady czasu, pracy i pieniędzy, potrzebnych do handlu zasobami cyfrowymi sprawiają, że jest to idealna propozycja zarówno na samodzielny biznes, jak i sposób na uzupełnienie oferty oraz dywersyfikację źródeł przychodów.


Promuj biznes na łamach Komerso.pl!

Zobacz możliwości reklamy w portalu



Alina Fijałkowska
Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Najnowsze artykuły

Sprzedaż produktów cyfrowych w sklepie internetowym – o czym warto wiedzieć?

Send this to a friend