Contracting IT, czyli nowoczesna forma współpracy

Contracting IT, czyli nowoczesna forma współpracy

Artykuł Partnera

Contracting IT to nowoczesna i elastyczna forma współpracy. Umożliwia ona współdziałanie ze specjalistami z branży przez określony czas. Contracting IT to jeden z modeli outsourcingu, który staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem w ostatnich latach.

Czym charakteryzuje się contracting IT i jakie są z niego korzyści?

Rynek branży IT cechuje się głównie niedoborem wykwalifikowanych pracowników, a więc osób, które rzeczywiście mają wąskie i specyficzne umiejętności. Branżę IT nazywa się czasami rynkiem pracownika, jednak warto zaznaczyć, że tak jest tylko w przypadku najbardziej wykwalifikowanych specjalistów. Początkujący w branży IT mogą mieć problem ze znalezieniem pracy, zwłaszcza tej wysoko płatnej. Rozwiązaniem dla takich osób jest contracting IT, który pozwala na wykonywanie zadań dla większych i często dużo lepszych przedsiębiorstw. W przypadku samych firm contracting IT przynosi naprawdę spore korzyści. Do najważniejszych zalet można tutaj zaliczyć:

  • ograniczenie kosztów zatrudniania pracowników;
  • oszczędność czasu, ponieważ wszystkim zajmuje się firma zewnętrzna i to ona zapewnia specjalistów;
  • możliwość pozyskania utalentowanych specjalistów IT;
  • brak problemów z formalnościami kadrowo-płacowymi, rekrutacją, zatrudnieniem pracowników, a także niższe koszty back office;
  • szeroka dostępność zasobów IT;
  • brak kosztów biurowych w przypadku projektów zdalnych;
  • możliwość zaangażowania specjalistów z branży IT do krótkiego projektu;
  • elastyczność zasobów, a więc zyskanie zespołów projektowych.

Firma zewnętrzna bierze na siebie wszelkie formalności i ewentualne trudności. Pracodawca zajmuje się tylko przybliżeniem projektu i delegowaniem zadań dla specjalisty IT.

Kiedy contracting IT dobrze się sprawdza?

Contracting IT najlepiej sprawdza się w przypadku projektów krótkich albo takich, które podzielone są na etapy. W takiej sytuacji może pojawić się konieczność zatrudnienia osoby tylko na jedną fazę projektu, co zwykle jest nieopłacalne. W przypadku contractingu IT nie ma konieczności poszukiwania pracownika, rekrutacji, zatrudnienia, ani też podpisywania umowy o pracę. Przykładowo, w sytuacji, gdy potrzebny jest deweloper IT znający dany język programowania lub technologię, można znaleźć odpowiednią osobę w firmie zewnętrznej, która zapewnia contractorów IT. Nie ma wówczas trudności związanych z zaburzeniem harmonogramu całego projektu, a więc oczekiwania na rekrutację pracownika lub dołączenie danego specjalisty do zespołu.

W ramach contractingu IT dobierane są kwalifikacje i doświadczenie danego specjalisty, wszystko zgodnie z oczekiwaniami i preferencjami klienta. Często contractorzy IT są freelancerami, prowadzą własną działalność gospodarczą, więc koszty współpracy z taką osobą są niższe niż w przypadku pracowników zatrudnionych w ramach umowy o pracę.

Artykuł Partnera


Promuj biznes na łamach Komerso.pl!

Zobacz możliwości reklamy w portaluRedakcja
Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Najnowsze artykuły

Contracting IT, czyli nowoczesna forma współpracy

Send this to a friend