Polacy chcą kupować odpowiedzialnie. Raport e-Izby „Odpowiedzialny e-commerce 2023″

Polacy chcą kupować odpowiedzialnie. Raport e-Izby „Odpowiedzialny e-commerce 2023″

Chociaż znajomość pojęć związanych z odpowiedzialnym rozwojem wciąż nie jest wśród polskich konsumentów wysoka, bo zdefiniować czym jest etyka w e-commerce potrafi 17% badanych osób, a czym jest zrównoważony rozwój lub społecznie odpowiedzialny biznes wie 13%, to internauci doskonale wiedzą, czego od e-commerce oczekują i jak muszą postępować e-firmy, aby to od nich chcieli kupować.

Konsumenci mówią „sprawdzam”

To, czy e-sprzedawca jest firmą odpowiedzialną, czyli działającą zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju, bierze pod uwagę podczas zakupów w sieci aż 67% e-konsumentów. Z kolei wśród najważniejszych dla e-commerce konsumentów, czyli klientów kupujących przynajmniej 2 razy w miesiącu lub częściej, odsetek wyczulonych na kwestię odpowiedzialności i etyki działania sprzedawców osiągnął aż 79%. Oznacza to, że wśród lojalnych klientów e-sklepu, średnio 8 na 10 bacznie obserwuje jego działania i weryfikuje go jako miejsce zakupowe godne lub niegodne zaufania.

Oczywiście pragmatyczni Polacy wciąż jako najważniejsze czynniki wyboru e-sklepu wskazują niskie ceny, szeroki asortyment, szybki czas dostawy i atrakcyjne promocje, ale w sumie na elementy związane ze zrównoważonym rozwojem, czyli np. na to, czy e-sklep działa etycznie lub jest dostosowany do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, zwraca uwagę aż 35% konsumentów.

Co więcej, w przypadku wyboru konkretnego produktu w e-sklepie różne czynniki związane ze zrównoważonym rozwojem są jeszcze ważniejsze, bo zwraca na nie uwagę już co drugi konsument. Czujność konsumentów potwierdza też fakt, że jedynie 26% nie zauważa żadnych nieetycznych bądź nieekologicznych praktyk e-sklepów.

– Raport e-Izby: Odpowiedzialny e-commerce – jest niezwykle cennym źródłem wiedzy na temat tego, jak w rzeczywistości turbulentnej, często wymagającej od firm ochrony interesów za wszelką cenę, optymalizacji kosztów przedstawia się to, co odnosi się do wartości. Od zawsze e-konsument kreuje sprzedaż i handel a ten ideę zrównoważonego rozwoju, traktuje bardzo poważnie. Co ósmy konsument obserwuje działania sklepu i weryfikuje go jako miejsce zakupowe godne lub niegodne zaufania e-konsumentów – mówi Patrycja Sass-Staniszewska, Prezes Izby Gospodarki Elektronicznej.

Odpowiedzialne kupowanie, czyli co?

Widać zatem, że od e-sklepów polscy konsumenci wymagają coraz więcej, ale czy od siebie również? Czy sami też działają zgodnie z zasadami odpowiedzialnego rozwoju i kupują odpowiedzialnie? Okazuje się, że nie do końca.

W tym roku znacznie wzrosła skłonność e-kupujących do oczekiwania dłużej na dostawę zamówionych produktów. Połowa badanych poczeka nawet do 3 dni od złożenia zamówienia, ale to nie ekologia jest powodem, dla którego to zrobią. Poczekać na przesyłkę dłużej tylko z tego powodu, aby e-sklep dostarczył wszystko w jednej dostawie, jest w stanie 40% internautów, ale i wśród nich 28% mówi, że to zależy od tego, jakiego rodzaju byłyby to produkty i jak bardzo by ich potrzebowali. Na to, czy przesyłka, jaką wysyła e-sklep jest zapakowana w sposób ekologiczny, uwagę zwraca 61% badanych. To o +6p.p. więcej niż w 2021 roku. Warto jednak zaznaczyć, że wśród e-kupujących ten odsetek jest mniejszy i wynosi 54%.

Spadła w tym roku także znacząco chęć dopłaty za eko-opakowanie. Deklaruje ją 28% badanych konsumentów, podczas gdy rok temu było to 42%. Prawdopodobnie można to usprawiedliwić widmem kryzysu, który powoduje, że Polacy starają się oszczędzać na różnych aspektach zakupów. Jeżeli już konsumenci mieliby dopłacać, to będzie to maksymalnie 5 zł. 3–5 zł dopłaci 41%, a większość chciałaby dopłacić do 2 zł. Dodatkowo polscy konsumenci nie czują, aby dokonywanie zwrotów towarów zakupionych w internecie miało negatywne konsekwencje dla środowiska. Opinię tę podziela jedynie co trzeci badany internauta.

ekoopakowania
źródło: shutterstock.com

Odpowiedzialność na jedno kliknięcie

Co zatem robić, aby e-commerce był bardziej odpowiedzialny i „zielony”, co wymaga zmian postaw tak wśród e-sklepów, jak i konsumentów?

Okazuje się, że Polacy są otwarci na edukację przez e-sprzedawców, a także chętnie przyjmą różne eko-rozwiązania, jeśli będą dostępne od razu podczas zakupów. Aż 35% internautów deklaruje, że jeśli tylko jest taka możliwość, zawsze wybierają opcję dostawy w jednym momencie, a 19% – dopłaty (oczywiście niezbyt wysokiej) za opakowanie ekologiczne.

Dodatkowo internauci wskazują, że w dokonywaniu bardziej odpowiedzialnych wyborów podczas zakupów, a więc generowaniu mniejszej liczby zwrotów, bardzo pomogłyby im:

  • szczegółowe opisy produktów;
  • informacje o składzie i pochodzeniu;
  • dobrej jakości zdjęcia bądź wideo prezentujące produkty;
  • nowoczesne rozwiązania ułatwiające dopasowanie produktów – do swojego rozmiaru i wyglądu w przypadku branży modowej i kosmetycznej bądź wnętrza domu czy mieszkania w przypadku mebli i różnych artykułów dekoracyjnych.

Jeśli te udogodnienia znajda się w e-sklepie, jest duża szansa, że e-klienci z nich skorzystają, a ich zakupy będą bardziej świadome i odpowiedzialne.

Co na to e-biznes?

Wśród badanych menedżerów znajomość pojęć związanych ze zrównoważonym rozwojem i odpowiedzialnym prowadzeniem e-biznesu jest bardzo wysoka, a dodatkowo oceniają oni, że te idee są ich pracodawcom bardzo bliskie. Swoją firmę jako taką, która postępuje w sposób odpowiedzialny w e-commerce, oceniło w tym roku 100% badanych, a 83% potwierdziło, że to postępowanie wynika z wartości wyznawanych w firmie.

Wytyczone kierunki odpowiedzialnego e-biznesu ma, podobnie jak rok temu, około połowa firm (47%), a zrównoważony rozwój znalazł swoje miejsce w strategii 60% podmiotów. Niezwykle ważne jest także to, iż praktycznie wszystkie badane firmy potwierdziły, że odnoszą korzyści z prowadzenia biznesu w sposób odpowiedzialny. Wciąż najczęściej są to korzyści wizerunkowe wskazywane przez 9 na 10 firm (vs 70% rok temu), ale także strategiczne i rozwojowe dla marki, które odczuwa 77% badanych oraz ekonomiczne (65%). I – podobnie jak konsumenci – firmy także coraz częściej mówią „sprawdzam”. Podejście partnerów do kwestii odpowiedzialnego rozwoju przed podjęciem współpracy bada aż 67% firm. To o +28p.p. więcej niż rok temu.

Źródło: Dane pochodzą z 2 edycji badania i Raportu e-Izby: „Odpowiedzialny e-commerce” zrealizowanego na zlecenie Izby Gospodarki Elektronicznej przez firmę badawczą Mobile Institute. Badanie przeprowadzone zostało na próbie 1709 internautów oraz 53 menedżerów w e-firmach. Opinie zebrano metodą CAWI, wykorzystując responsywne ankiety elektroniczne. Dane zostały zebrane na przełomie września i października 2022 roku. Są reprezentatywne dla internautów w Polsce po względem struktury płci, wieku i wielkości miejsca zamieszkania.

Raport e-Izby można pobrać bezpłatnie na stronie Izby Gospodarki Elektronicznej.

Partnerzy merytoryczni publikacji: Allegro, InPost, Modivo

źródło: informacja prasowa


Promuj biznes na łamach Komerso.pl!

Zobacz możliwości reklamy w portaluRedakcja
Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Najnowsze artykuły

Polacy chcą kupować odpowiedzialnie. Raport e-Izby „Odpowiedzialny e-commerce 2023"

 

Send this to a friend