Czym jest ROI? Podpowiadamy, jak policzyć ten wskaźnik

Czym jest ROI? Podpowiadamy, jak policzyć ten wskaźnik

Inwestując w działania marketingowe należy na bieżąco weryfikować ich efektywność. Do tego świetnie nadaje się jeden ze wskaźników rentowności – ROI. Jest to wskaźnik, który sprawdza się zarówno w przypadku kampanii opartych na dużych, jak i małych budżetach.

Wskaźnik ROI

ROI (Return On Investment), czyli wskaźnik zwrotu z inwestycji, pozwala ocenić efektywność podejmowanych działań marketingowych i opłacalność korzystania z reklam. Innymi słowy, obliczając wskaźnik ROI uzyskujemy precyzyjną informację dotyczącą zysku z zainwestowanych w akcje reklamowe pieniędzy. Dlatego jest to jeden z najważniejszych wskaźników, które zawsze warto brać pod uwagę podejmując strategiczne decyzje marketingowe.

ROI – wzór

Wskaźnik ROI mierzy się na podstawie dość prostego wzoru:

ROI = ((przychód ze sprzedaży – koszty inwestycji) / koszty inwestycji ) x 100%

Przykładowo, jeśli wydamy na reklamę 1000 zł i dzięki akcji marketingowej sprzedamy 5 produktów w cenie 300 zł, których wartość bez marży wynosi 200zł, to ROI dla podjętych działań marketingowych liczymy następująco:

ROI = ((5 x 300 zł) – (5 x 200 zł + 1000 zł)) / (5 x 200 zł + 1000 zł) x 100%

ROI = -25%

W tym wypadku ujemny wskaźnik ROI oznacza, że akcja marketingowa była nieopłacalna. Na każdą złotówkę wydaną na reklamę produktu oraz sam towar uzyskano 0,75 zł zwrotu z inwestycji.

Monitorowanie wskaźnika ROI dla podejmowanych kampanii marketingowych pozwala na bieżąco weryfikować efektywność działań i ich opłacalność. Na podstawie otrzymanych wyników można wybrać te kanały komunikacji oraz te działania marketingowe, które przynoszą największe zyski. Tym samym możemy optymalnie wykorzystać dostępny budżet.

Czy ROI zawsze się sprawdza?

Choć ROI doskonale nadaje się do oceny efektywności działań marketingowych i innych aspektów związanych z prowadzeniem firmy, trzeba pamiętać, że jest on dość ogólny i nie uwzględnia chociażby wahań zysku i sezonowości, a tym bardziej szeregu dodatkowych kosztów związanych z obecnością w sieci (wynagrodzenia pracowników, kosztów technologii i innych wydatków wynikających z realizacji strategii marketingowej).

Dlatego wyniki, które otrzymujemy dzięki ROI, należy interpretować w oparciu o inne wskaźniki rentowności i dostępne dane. Trzeba też brać pod uwagę, że wskaźnik zwrotu z inwestycji nie daje informacji o przyczynach osiągniętego wyniku.

Niewymierne zyski

Prowadząc działania marketingowe i dokonując oceny ich efektywności należy również brać pod uwagę, że nie zawsze zwrot z inwestycji przekłada się na finanse. Rozpoznawalność marki, kreowanie pozytywnego wizerunku firmy czy nawiązywanie komunikacji z potencjalnymi klientami to efekty, które są niewymierne, a jednocześnie w dłuższej perspektywie prowadzą do wzrostu dochodów.

Podsumowując, nie ulega wątpliwości, że warto obliczać wskaźniki rentowności takie jak ROI, aby mieć kontrolę nad opłacalnością podejmowanych działań marketingowych. Jednocześnie otrzymane wyniki należy umiejętnie interpretować w oparciu o dodatkowe dane i kryteria.


Promuj biznes na łamach Komerso.pl!

Zobacz możliwości reklamy w portaluAlina Fijałkowska
Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...

Najnowsze artykuły

Czym jest ROI? Podpowiadamy, jak policzyć ten wskaźnik

Send this to a friend